Lastik işçisinin zam oranı belli oldu!

Lastik-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu Prometeon, Pirelli ve Brisa iş yerlerinde çalışan işçiler için Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin sekizinci oturumu bugün gerçekleştirildi. Toplantının ardından sendika işçileri ile Goodyear fabrikası bahçesinde bir araya gelen sendika başkanı Alaaddin Sarı zam oranını açıkladı

Lastik işçisinin zam oranı belli oldu!
Lastik işçisinin zam oranı belli oldu!
Haber albümü için resme tıklayın

Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Brisa, Pirelli, Prometon ve son toplantıya kadar ayrı olarak görüşen ve sendikanın davetiyle bugün masaya oturan Goodyear diğer işverenle birlikte bugün gerçekleştirilen ve yaklaşık 6 saat süren sekizinci görüşme sona erdi. Toplantının ardından Brisa, Pirelli, Prometeon ve Goodyear işçileri İzmit fabrikasında toplandı. Burada Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı işçilere imzalanan sözleşme hakkında bilgiler verdi. Sarı konuşmasında şunları söyledi;

YÜZDE 82 ZAM

"Yapmış olduğumuz görüşmelerin nihai sonucuna geldik. 28 yıllık profesyonel sendikacılığını yaptığı süreç içerisinde bu kadar güzel bir sözleşme yapmadığını belirtmek isterim. Sözleşmeye öncelikle 2 madde ekledik. Birincisi promosyon maddesini ekledik. İkincisi de inanılmaz derecede enflasyon ve satın alma gücünün düştüğü bir dönemden geçtiğimiz için, birinci 6 ay bizim için çok önemli ama ikinci, üçüncü, dördüncü 6 aylar çok önemli diye koruma sistemini aldık arkadaşlar. Eylül Ekim Kasım Aralık aylarında vergiden dolayı maaşlarımız inanılmaz derecede düştüğü için vergiden dolayı koruma noktasıyla aldığımız toplu sözleşmede belki  Türkiye'de ilk defa Lastik İş Sendikası'nın hayata geçirdiği koruma sistemi hepinize hayırlı olsun. İlk 6 ay üretim ve destekte çalışan arkadaşlar yüzde 82 olarak zam aldık hayırlı uğurlu olsun arkadaşlar. Destekte birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü grup çekildikten sonra yüzde 82 olduğunu duysun destekteki arkadaşlar. İkinci 6 ay olarak enflasyon artı enflasyonun 10'u ama asgari ücret artış oranı ücret zammından fazla artarsa enflasyon farkı eklenerek uygulanacak.

56 BİN TL MAAŞ

Toplu iş sözleşmesi politikamızın başında gelen, üyelerimizin iş güvencesine ilişkin hükümleri korunmuş, taşeron işçiliğini ve güvencesiz kiralık işçiliği ortadan kaldıran toplu sözleşme maddemiz korunmuştur. Yeni dönem toplu iş sözleşmeleri ile üretim işçisi üyelerimizin sosyal yardımlarında yüzde 120 ile yüzde 300 oranları arasında; destek işçisi üyelerimizin sosyal yardımlarına da yüzde 120 ile yüzde 350 oranları arasında zam yapıldı. Üretim işçisi üyelerimizin aylık çıplak ücretleri toplu iş sözleşmesinin 1. altı ayında yüzde 82 oranında arttırılarak ortalama aylık 56 bin 762 TL'ye yükseltildi.

YÜZDE 106 ORANINDA

Destek işçisi üyelerimize ise toplu iş sözleşmesinin birinci altı ayında; 1. iş grubunda yer alan işçilerden ücretleri ayda 18 bin 500 TL'den düşük olanlar 18 bin 500 TL’ye; 2. iş grubunda yer alan işçilerden ücretleri 20 bin TL'den düşük olanlar 20 bin TL'ye ve 3. iş grubunda yer alan işçilerden ücretleri 21 bin 500 TL'den düşük olanlar 21 bin 500 TL'ye yükseltildikten sonra destek işçisi olarak çalışan bütün üyelerimize yüzde 82 oranında ücret zammı yapılmıştır. Bunun sonucunda destek işçisi üyelerimizin ortalama aylık çıplak ücretlerine toplu iş sözleşmesinin birinci altı ayında yüzde 106 oranında arttırılarak aylık 36 bin 600 TL'ye yükseltildi.

YÜZDE 20 EKLENECEK

Toplu iş sözleşmelerinin ikinci altı ayında bütün sendika üyesi işçilerin ücretlerine açıklanan altı aylık enflasyon oranına, enflasyon oranının yüzde 10’u eklenerek bulunacak değer; üçüncü ve dördüncü altı aylarında açıklanan enflasyon oranına, enflasyon oranın yüzde 20’si eklenerek bulunacak değer kadar zam uygulanacak. Ayrıca yeni dönem toplu iş sözleşmelerinde; ülkemizde son yıllarda açıklanan enflasyon oranları ile asgari ücret artış oranları arasında görünen tutarsızlık nedeniyle, toplu iş sözleşmesinin ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarında bütün üyelerimizin ücretleri ile asgari ücret arasındaki farkın korunması için ek düzenlemeler yapıldı. Bu nedenle sözleşmenin ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarında, asgari ücret artış oranının ücret zammı oranından yüksek olması durumunda, asgari ücret artış oranı ile ücret zammı arasındaki yüzde farkın yarısının ücret zammı oranına eklenmesi konusunda anlaşma sağlandı.

DESTEK ÇEKLERİ

İmzalanan toplu iş sözleşmeleri ile işçi sınıfı işçi sınıfının belini büken vergi artışları konusunda da önemli bir gelişme sağlandı. Özellikle her yılının ikinci yılında üyelerimizin gelirlerinde vergi artışları dolayısıyla ortay acıkan düşüşü takviye etmek için toplu iş sözleşmesinin 2 yıllık yürürlük süresi içinde, üretim işçisi üyelerimize ayrı ayrı net 15 bin TL ve net 21 bin TL, destek işçisi üyelerimize net 13 bin TL ve net 17 bin TL tutarlarında çek verilecek.

AYLIK 56 BİN TL'YE...

Bütün bunların yanında işyerinde uygulanmakta olan ve 2 defa verilen erzak yardımı, her sözleşme yılında 3 defaya çıkarıldı. Ayrıca uzun yıllardır toplu iş sözleşmesi tekliflerimizde yer alan ve banka promosyonu talebi de imzalanan yeni dönem toplu iş sözleşmelerinde güvence altına alınmış bulunuyor. Bütün bunların sonucunda Ocak 2024 tarihinden geçerli olmak üzere üretim işçisi üyelerimizin ortalama çıplak brüt ücretleri yaklaşık aylık 56 bin 762 TL'ye destek işçisi üyelerimizin ortalama çıplak brüt ücretleri aylık 36 bin TL'ye yükseldi. Toplu sözleşmelerimizde düzenlenen ücret ve diğer sürekli sosyal yardım artışları sonucunda 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle üretim işçisi üyelerimizin aylık toplamı gelirleri, sözleşmenin birinci altı ayında yüzde 87 oranında artarak 90 bin TL'ye, destek işçilerinde bu oran yüzde 113 artarak yaklaşık aylık 57 bin TL'ye yükselmiştir. "

Lastik işçisinin zam oranı belli oldu!

Lastik işçisinin zam oranı belli oldu!

14 Mar 2024 - 19:34 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Derincemiz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Derincemiz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Derincemiz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Derincemiz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.