Diyanet-Sen Derince İlçe Başkanı Göğtaş'tan, Derincemiz'e Özel Açıklamalar

ÖZEL RÖPORTAJ-ORHAN İMAMOĞLU

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Diyanet-SenDerince İlçe Başkanı Selami Göğtaş, Derincemiz Gazetesine özelaçıklamalarda bulundu. Derincemiz Gazetesi Yazı İşleri MüdürüOrhan İmamoğlu'nun sorularını yanıtlayan Göğtaş;Diyanet-Sen'in Derince'deki çalışmalarını, üyelerin sorun vetaleplerini, toplu sözleşmelerdeki kazanımlarını veyapılacak çalışmaları, ilk kez Derincemiz Gazetesi'ne açıkladı.

Diyanet-SenDerince İlçe Başkanlığı süreciniz nasıl oldu?

''2019'daŞube Başkanı oldum''

Diyanet-Sen'iniçerisinde 2014-2015 yıllarından itibaren bulunuyorum. Ozamanlarda Memur-Sen'e bağlı Diyanet-Sen'de imam hatip olarak görevalırken köy temsilciliği yaptım.2019 Temmuz ayından itibaren de,yapılan Diyanet-Sen Derince Temsilciliği'ni yürütüyorum.

Diyanet-Sen'inDerince'de kaç üyesi var?

''155üyemiz var''

DerinceMüftülüğü'ne bağlı 186 tane resmi, kadrolu ve sözleşmeliçalışan personel var. Bu personellerden 155 tanesi sendikamızaüye. Bu üyeler; müftülük personeli, imam hatip, müezzin veKur'an kursu hocaları olmak üzere kadınların da dahil olduğuüyelerimiz var. Bunun dışında geçici olarak çalıştırılan10 tane Kur'an kursu hocası var ama bunlar şu anda sendikal haklarasahip değil. Bu yüzden şu an üyemiz olamıyorlar.

Diyanet-Sen Derince'de kaç kişilik bir ekiple hizmet veriyor?

''4kişilik ekiple hizmet veriyoruz''

Dört kişilik bir ekibimiz var. Ben Diyanet-Sen'in Derince İlçe Başkanlığı'nı yürütüyorum. Diğer üç arkadaşımız dabenim yardımcılığımı yapıyor. İki arkadaşımız İmamhatip, bir tane de iş yeri temsilcimiz var. Bu şekilde Derince'dekiüyelerimize hizmet ediyoruz.

Üyelerinizeyönelik sosyal projeler yapıyor musunuz?

''Tümdin görevlilerine hediyeler dağıtıp ziyaretler yaptık''

Diyanet-Senolarak; Derince'de üyelerimize verdiğimiz değeri gösterebilmekiçin gecemizi gündüzümüze katıp onlara hizmet etmeyeçalışıyoruz. Geçen yıl Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nda,üyemiz olsun ya da olmasın Derince'de görev yapan tüm, imamhatip, müezzin ,Kur'an kursu hocaları ve müftülük personelimizolan herkesin haftasını küçük bir hediyeyle de olsakutladık. Üyelerimizi evlerinde ya da iş yerlerinde ziyaretleryapıyoruz ve sıkıntılarını dinliyoruz. Emekli üyelerimiziunutmayarak onlara da ziyaretler gerçekleştiriyoruz.

Pandemisürecinde neler yaptınız?

''Kolidağıttık''

Pandemisürecinde sendika kimliğimizi de bir kenara bırakmadan Türkiye Diyanet Vakfı Derince Şubesi ile birlikte Derince'de ihtiyaç sahiplerineyardım kolileri dağıttık.

Bu ay 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nda neler yaptınız?

''Ayasofya'ya gittik''

Derince Diyanet-Sen olarak; ilçemizde görev yapan İmam hatip ve müezzin hocalarımızı Ayasofya'ya getirdik. Bu organizasyonu iki kere düzenleyerek sabah namazımızı Ayasofya'da kıldık. Erkek üyelerimizi Ayasofya'ya götürdük. Kadın hocalarımıza yönelik olarak da, hoca hanımlarımıza ve Kur'an kursu hocalarımıza Mevlid-i Nebi Haftası ile ilgili olarak bir program düzenleyeceğiz.

Toplu sözleşmelerde sendika olarak üyelerinize neler sağladınız?

''3600ek gösterge ve sözleşmeliler kadrolu olacak''

Pandemidöneminin getirmiş olduğu ekonomik olarak bir sıkıntı vardı.Bundan dolayı da toplu sözleşme sürecinde son yıllarda aldığımızen iyi zam oranlarından birini aldık. Alınan zam %5 olarak görülsede genel olarak bu toplu iş sözleşmesi ile birlikte; Kur'an kursuhocalarımıza, imam hatip ve müezzinlere bazı haklarsağlandı. Özellikle kabul gören bu iki madde hem kısa vade de hemde uzun vade de üyelerimizin yararına olacak maddelerdi. Hatta bumaddeler üyelerimiz için, alınan zam oranından daha değerliydi.Bu maddeler ise; 3600 ek gösterge ve sözleşmeli personelin kadroyageçme meselesidir. Hem Cumhurbaşkanımız, hem de ÇalışmaBakanımız tarafından bu maddeler çok net bir şekilde; 1 Ocak2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında bunların tamamlanacağısöylendi. Yapılan çalışmalarla birlikte süresiz sözleşmelipersonellerimiz kadrolaşmaya başladı.

Derince'dekiüyelerinizin sizlerden ne gibi sorun ve talepleri oluyor?

''Lojmansıkıntısı var''

Köylerdegörev yapan 33 tane imam hatip hocamız var. Kimisi zor şartlaraltında olsa bile genellikle lojman sıkıntısı yaşamıyorlar.Merkezdeki üyelerimizin ise genelde lojman problemi var. Lojmanprobleminin yanı sıra bazı üyelerimiz çift görev yapıyor.İlçemizde 9 kişilik kadro olmasına rağmen hocalarımız burayatercih yapmıyor. Hocalarımız nakil sırasına girmiyor ve tercihetmiyorlar. Bunun nedeni ise yaşanan lojman sıkıntısı .Lojmansıkıntısından dolayı da hocalarımız burayı tercih etmeyincehaliyle bazı hocalarımız çift görev yapıyor. Sendika olarak derneklerle bir araya gelerek lojman sıkıntısını da çözmeyeçalışıyoruz.

25 Eki 2021 - 00:00 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Derincemiz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Derincemiz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Derincemiz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Derincemiz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.