81 İLE PCR TESTİ ZORUNLULUĞU!

İçişleri Bakanlığı 81 ilValiliğine “Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu” konulu genelgegönderdi.

SALGINLA MÜCADELE EN GÜÇLÜ UNSUR:AŞILAMA FAALİYETİ

Genelgede, Kovid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısındanoluşturduğu riskin asgari seviyeye düşürülmesi için salgınla mücadele sürecinintemel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sırasalgınla mücadelede en güçlü unsurun gönüllülük esasına göre yürütülen aşılamafaaliyeti olduğu belirtildi.

AŞILAMA SÜRECİNİN TAMAMLANMASI ÖNEMLİ!

Türkiye'de aşılama çalışmalarında büyük mesafe alındığı, birinci dozaşılamada yüzde 73, ikinci doz aşılamada ise yüzde 55,5 düzeyine ulaşıldığınadikkati çekilen genelgede, aşılama süreçlerini tamamlamış kişilerde salgınkaynaklı vaka, hasta ve vefat sayılarının düşük seviyelerde olduğu vurgulandı.

Genelgede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 19 Ağustos'tatoplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde salgının ülkedeki seyri, aşılamafaaliyetlerinde kat edilen mesafe, yerli aşı geliştirilmesine yönelikçalışmalar da değerlendirildi.

Aynı zamanda aşılama faaliyetlerine ilişkin toplumun bazı kesimlerinde gözlenentereddüt konularının Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulununtavsiyeleri göz önünde bulundurularak ele alındığı, buna göre tedbirlerinhayata geçirilmesine karar verildiği ifade edildi.

AŞILAMA ÇALIŞMALARINDA GÖNÜLLÜLÜK ESASI

Alınan tedbirler arasında, aşılama çalışmalarının gönüllük esasına göreyürütülmeye devam edileceği, aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerinkaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlikfaaliyetlerine vali ve kaymakamların koordinasyonunda ağırlık verileceğibelirtildi.

GENİŞ TABANLI ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLECEK

Bu amaçla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, siviltoplum kuruluşlarının, muhtarların ve kanaat önderlerinin katılımı vedesteğiyle geniş tabanlı çalışmalar yürütüleceği aktarılan genelgede, şubilgilere yer verildi.

6 EYLÜL 2021’DEN İTİBAREN…

"6 Eylül 2021 pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin;konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğufaaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek. Buçerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES koduüzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrasıbilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önceyapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemişveya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaadeedilmeyecek."

Genelgeye göre, aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariçuçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştireceklerişehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak.

Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bukişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek.

HES KODU ÜZERİNDEN PCR TEST KONTROLÜZORUNLULUĞU

Valilikler/kaymakamlıklarca illerinde/ilçelerinde kişilerin toplu olarakbulunduğu diğer etkinlikler veya faaliyetlerden faydalanacak hastalığıgeçirmemiş veya aşısız kişiler için İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla HESkodu üzerinden PCR test kontrolü zorunluluğu getirilebilecek.

TOKALAŞMA/SARILMA GİBİ FAALİYETLERDENBİR MÜDDET DAHA UZAK DURULACAK

Genelgede, kültürün bir parçası olmakla birlikte salgınla mücadelesürecinde salgının yayılımını artıran tokalaşma/sarılma gibi faaliyetlerden birmüddet daha uzak durulmasının öneminin vatandaşlara hatırlatılmasına yönelikçalışmalar, vali ve kaymakamların koordinasyonunda sürdürülecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27'nci ve 72'nci maddeleriuyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak,uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete nedenolunmayacak.

20 Ağu 2021 - 00:00 - Sağlıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Derincemiz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Derincemiz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Derincemiz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Derincemiz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket CHP Derince Belediye Başkan Adayı Sizce Kim Olmalı?
Tüm anketler