CHP iktidarı istiyor

Kocaeli’de gerçekleştirilen CHP Marmara Bölge Toplantısı’nda hem yangınlar hem de iktidar gündeme geldi. CHP Yöneticileri, “Acilen iktidar olmamız, göreve gelmemiz gerekiyor. Yıkımı tekrar inşa etmemiz gerekiyor” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Cumhuriyet Halk Partisi’nin(CHP) genel merkez düzeyinde programları Kocaeli’de devam ediyor. Geçtiğimiz ay CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilimize ziyaretinin ardından genel başkan yardımcıları da eğitim programları için Kocaeli’ye geldi. Genel merkez düzeyindeki programların devamında ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı'nın başkanlığında ve CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke'nin katılımlarıyla bugün Başiskele Wellborn Otel'de il örgütünün ev sahipliğinde partinin Marmara Bölge Toplantısı gerçekleştirildi.

YOĞUN KATILIM

Programa CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP Kocaeli Milletvekili ve PM Üyesi Tahsin Tarhan, CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP PM Üyesi Ayça Taşkent, Genel Başkan Baş Danışmanı Veli Özdemir, CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, CHP Düzce İl Başkanı Basri Karslıoğlu, CHP Bolu İl Başkanı Hüseyin Kazım Karsu, CHP İl eski Başkanları Nadir Birok, Necat Çakır, Mustafa Küpçü, Cihat Altunyuva, İbrahim Aydın, Selim Yıldız, il örgütü, ilçe başkanlarını ve ilçe örgütleri katılım gösterdi.

“HÜKÜMET HAREKETSİZ”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan programda açılış konuşması gerçekleştiren İl Başkanı Harun Yıldızlı, “Ülkemiz cayır cayır yanıyor. Hükümet sessiz, hareketsiz. Ülkeyi yönetemiyorlar. Genel başkanımızın yangının ilk gününden beri Antalya, Muğla, Marmaris, Bodrum bütün illeri ve ilçeleri gezerek yapılması gerekenleri tek tek sıralamıştır. Dün de 11 tane büyükşehir başkanımızla birlikte cumhuriyet döneminde kurulan Türk Hava Kurumu’yla ilgili yapılması gerekenleri tek tek sıralamıştır. CHP hep eleştiriliyor. Cumhuriyet döneminde kurulmuş Türk Hava Kurumu’nu ayaklandırmak için tıkır tıkır çalışan belediye başkanlarımız üzerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduklarını bildirmişlerdir. Genel başkanımızın iş insanlarına da çağrısı olmuştur. Bu yangınlar her sene oluyor. Onun için bizler Türk Hava Kurumu’nu mutlaka ayaklandırmalıyız. Bizler CHP olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

“GEREKLİ DÖNÜŞÜMÜ KOCAELİ ALMIYOR”

Kocaeli’nin gerekli geri dönüşümü almadığını belirten Yıldızlı, “Pandeminin başlamasıyla birlikte 1 Mart 2020’de biz görevi aldık ve pandemiyle karşılaştık. Biz, göreve gelmeden önce hedeflerimiz, hayallerimiz vardı. 6 ay öncesinden genelde ve yerelde iktidar olacağız dedik. Biz seçildik, seçildikten sonra her şey daha da farklı oldu. CHP’nin bütün örgütleri, bütün üyelerimiz sokaklarda mücadele ediyor. Nerede, kimin başı sıkıştıysa onun yanındayız. Biz göreve geldiğimizde sokakta il başkanlığı yapacağız dedik. Sokakta il başkanlığı yapmaya devam ediyoruz. Kocaeli, sanayinin başkenti, kalbi. Türkiye ekonomisine çok ciddi katkıda bulunuyor vergiden. Fakat gerekli geri dönüşümü Kocaeli alamıyor. 250’ye yakın mahalle muhtarımızı tek tek ziyaret ederek bilgi sahibi olduk. Sokakta bilgi var” ifadelerinde bulundu.

Yıldızlı son olarak, “Kocaeli, yarım kalmış projeler kentidir. İktidar yetkilileri de diyor ki ‘Mutlu şehir Kocaeli’. Neden böyle söylüyorum? Karamürsel’in Tepeköy göleti 2014’te başlamış 2016’da bitmiş, halen kullanılamıyor, 5 kere açılışı yapılmış. Kocaeli’de şehir hastanesi diğer yerler gibi bitmiyor. Çayırova’nın Sazlıdere sorunu bizler gündeme getirdik, bizler sayesinde çözülüyor. Artık elektrik problemleri için SEDAŞ’ı değil, bizi arıyorlar. CHP örgütleri nerede vatandaşın, esnafın, çiftçinin, emekçinin, öğrencinin derdi varsa orada olmaya devam ediyor. Bizler, tek tek esnaflarımızın elini sıkarak, hiçbir esnafımızı atlamadan esnafımızın elini sıktık, sorunlarını aktarmaya da devam ediyoruz. Batı bölgesinde de 14 vekilimizle saha çalışması yaptık. Genel başkanımızın Kocaeli’ye verdiği önem, diğer illerimize verdiği önem ortadadır. Mevcut yönetim ülkeyi yönetemiyor, artık yoruldular. Biz, hiç olmadığı kadar iktidara hazırız. Bu toplantıyı iktidar toplantısı olarak söylemekten gurur duyuyorum” ifadelerinde bulundu.

“KOMİTEDE GÖREV ALDIM”

Yıldızlı’nın ardından konuşan CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, “Devlet hafızasının olmadığı hiçbir yerde doğru kararları alamazsınız. Yangının başladığı ilk günden itibaren Muğla'daydım. Genel Başkanımızın görevlendirmesiyle komitede görev aldım. Hayatımda hiç bu kadar çaresiz olduğumu hatırlamıyorum. Çok çığlık işittim ama ormanın çığlığını hiç bu kadar hissetmemiştim. Recep Tayyip Erdoğan denilen kişi AKP’nin Genel Başkanı olma sıfatının ötesine gidemediğini bu yangında tekrar göstermiş oldu. Bir millet bu kadar çaresiz bırakılamaz. Kibirlik bir kişi Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olamaz.

“ACİLEN İKTİDAR OLMAMIZ GEREKİYOR”

Yangın bölgesinde insanlar elleriyle toprağı sökerek ateşin üstüne atmaya çalışıyor. Milli savunma bakanı kendisine asker talebi olmadığını söyledi. CHP için değil, Millet İttifakı için değil, Türkiye Cumhuriyeti için acilen iktidar olmamız gerekiyor. Derhal göreve gelmemiz gerekiyor. Yıkımı tekrar inşa etmemiz gerekiyor.

Tekrar millet ve devlet olmamız gerekiyor. Bunun için büyük bir güç var o da CHP. Unutmadığımız bir hafızamız o da Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları” şeklinde konuştu.

“BİZ O PARAYI BULURDUK”

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, “Bakan eğer elimizde yangın söndürme uçağı yok ama uçakları yeniden uçurabilmek için 4 milyon dolar paraya ihtiyacımız var deseydi biz o parayı bulurduk. Bugün 11 büyükşehir belediye başkanımızın açık çağırısı var. Devlet yapamıyorsa biz yaparız diyorlar. Bilerek ve isteyerek vergilerimizi başka yerlere harcamışlar. 4 milyon dolar bütçenin binde biri bile değil. Bütçemizin on binde birine denk geliyor. Yangın siyasetin kendisi. Bu yangına engel olması gereken iktidarın siyasi tercihleri nedeniyle bugün bu hale geldik. 4 milyon dolar sarayın 3 günlük harcaması. Biz iktidara geldiğimizde saraylara para gömmeyeceğiz. Halkı yangınlardan kurtarmak için yatırımlar yapacağız.

“67 MİLYAR LİRA ZARAR ETTİK”

Bir avuç yandaş şirkete 83 milyar dolar ödediler. Bu paranın on binde biri ile yangın uçağı alınırdı. Kamulaştırmalar yapacağız. Halkın yangın söndürme uçağı almak için parası olacak. Bu kadere, düzene mahkum değiliz. Buharlaştıran 128 milyar doları izleyen, yangınlar karşısında algı yöneten bugünkü iktidar anlayışı yerine birlikte bir geleceği hep beraber kuralım. Cumhurbaşkanının dün akşamki enflasyon açıklamasının ardından türk lirası dolar karşısında 10 kuruş değer kaybetti. Bu değer kaybı karşısında elektrik faturaları, dış borcumuz, esnafın masrafları arttı. Cumhurbaşkanının bir cümlesi ile 67 milyar lira zarar ettik. CHP olarak sorumluluklarımızın farkındayız. Halkın ihtiyacı olduğu için vakit kaybetmeden sandığı getirin. Erken seçim istiyoruz” dedi.

“2002’DE OLAN UÇAKLAR 2021’DE YOK”

Böke’nin ardından konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, “Bölge toplantılarımızın 10’uncusunu Kocaeli’de yapıyoruz. Konuşmacılar şöyle bir tablo koydu ortaya: CHP yereldeki konulara hakim. Çözüm önerilerimiz ve eleştirileri net bir şekilde ortaya koyan bir dili var CHP’nin. Ülkemizde yangınlar var, ilk defa yaşamıyoruz. Dünyanın bir küresel ısınma sorunu var. Bütün yaşadıklarımızın ortak bir noktası var; küresel ısınmadan kaynaklı, önlenebileceği çok açıkken, bizim de defalarca yapmış olduğumuz çağrılara rağmen Paris İklim Anlaşması’nı onaylamaktan kaçınan bir iktidar ile karşı karşıyayız. Onayladıklarında felaketlere yönelik tedbirler alınması gerekiyor.

İktidarın döneminde yaşanan felaketlere önceden tedbir almayı unuttuk. 176 yangın, 16 uçakla hemen söndürüldü. Bahsettiğimiz 2002 yılının Türkiye’si. Özkoç’un aktardıkları 2021 yılının Türkiyesi. Bu ülkede 2002’de olan uçaklar 2021’de yok. 2002’de Cumhurbaşkanı’nın 13 tane uçağı yoktu. Bu bir siyasi tercih. Biz 31 Mart seçimlerinde önemli bir siyasi başarı kazandık. Bunun sonucunda her iki kişiden biri CHP’li belediyelerden hizmet alıyor. Pandemi koşullarında bütçesinin azalmasına, iktidarın engellemelerine rağmen çalışmaya devam ediyorlar. Bizim önümüzdeki ilk seçimde CHP’nin yani halkın iktidarını kurarak Türkiye’de yeni bir dönemin başlamasını sağlamalıyız” ifadelerini kullandı.

05 Ağu 2021 - 00:00 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Derincemiz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Derincemiz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Derincemiz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Derincemiz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.