Türkiye’ye örnek toplu iş sözleşmesi imzalandı

Türkiye’nin en iyi toplu iş sözleşmesi BELDE A.Ş veçalışanlar arasında imzalandı. İşçi lehine sonuçlanan sözleşme hem çalışanlarıhem işvereni memnun etti.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraki Belde AŞbünyesinde çalışan personeli kapsayan toplu iş sözleşmesi, Ana Hizmet Binasıönünde düzenlenen programda imzalandı. Başkan Doç. Dr. Tahir Büyükakın ileHizmet İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy arasında imzalanan topluiş sözleşmesi 1 Temmuz 2020 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında yürürlükteolacak.

ENDÜŞÜK ÜCRETE YÜZDE 60 ARTIŞ

Sözleşme kapsamında bütün işçiye ilk yıl için yüzde 16.60oranında zam verilirken bu zamma ek olarak günlük ücretlere 10 TL seyyanenücret eklendi. En düşük işçi ücretlerinde yüzde 60 gibi yüksek bir oranda artışyapıldı.

BAŞKANBÜYÜKAKIN’DAN SÜRPRİZ

Sözleşmede Başkan Büyükakın bir de sürpriz yaptı. 1000 TLolarak belirlenen Kurban bayramı harçlığını 1500 TL’ye çıkardığını açıklayanBaşkan Büyükakın, Ramazan Bayramı harçlığının da 500 TL’den 1000 TL’yeçıkarıldığını duyurdu. İmzalanan sözleşme ile Başkan Büyükakın, Kocaeli halkınahizmet eden Büyükşehir Belediyesi personelini memnun etmiş oldu.

DAVULZURNAYLA KUTLADILAR

Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleştirilen imzatörenine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, GenelSekreter Balamir Gündoğdu, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Yerel-Sen GenelSekreteri Ali Danış, Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, Özgüven-Sen Sendikası Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Hizmet İş Sendikası Kocaeli ŞubeBaşkanı İdris Ersoy, BELDE A.Ş. Genel Müdürü Kemal Yazıcı ve yüzlerce Belde A.Şpersoneli katıldı. İmza töreni öncesi BELDE A.Ş çalışanları davul zurnaeşliğinde sözleşmeyi kutladı.

“KARDEŞLERİMİZİNALIN TERİ, EMEĞİ BÜYÜK”

İmza töreninde konuşan Kocaeli Büyükşehir BelediyeBaşkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olarak,işçi kardeşlerimle omuz omuza hizmet etmekten onur ve gurur duyuyorum” dedi.Başkan Büyükakın, “Türkiye’nin ve Kocaeli’nin kalkınmasında ve gelişmesinde,ülkemizin ve şehrimizin istikrar ve istikbalinde emektar kardeşlerimizin alınteri ve emeğinin büyük rolü vardır” ifadelerini kullandı.

İŞÇİDOSTU BÜYÜKŞEHİR

Başkan Büyükakın, “Belde A.Ş. personeli emektarkardeşlerimiz, pandemi döneminde yaptıkları özverili çalışmalarla şehrimize veBüyükşehir’e olan bağlılıklarını bir kez daha kanıtladılar. Kocaeli BüyükşehirBelediyesi, bugün imzalanacak toplu iş sözleşmesiyle geçmişte olduğu gibi bugünde ‘işçi dostu Büyükşehir’ olduğunu tüm Türkiye’ye göstermiştir” diye konuştu.

“TAMAMENİŞÇİLERİMİZİN LEHİNE SONUÇLANDIRDIK”

Pandemi şartlarının göz önünde bulundurulduğunu söyleyenBaşkan Büyükakın, “Toplu iş sözleşmesinde pandemi şartlarını da göz önünealarak, tüm imkanlarımızı sonuna kadar zorladık ve tamamen işçimizin lehineolan bir anlaşmayla masadan kalktık. Saatlik ücretler, sosyal haklar, yemekyardımları gibi konuların tümünü ele aldığımızda bugün imzalayacağımız toplu işsözleşmesinin tarihi bir sözleşme olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim”şeklinde konuştu.

ENDÜŞÜK ÜCRETE YÜZDE 60 ARTIŞ

Başkan Büyükakın, “Tarafların özverili çalışmasıyla endüşük işçi ücretlerinde yüzde 60 gibi yüksek bir oranda artış sağladık. Burakamın çalışanlarımızı ve ailelerini gerçekten mutlu edeceğini düşünüyorum.Bizim en büyük mutluluğumuz aileleri, eşleri ve çocuklarıyla çalışanlarımızınyüzünü güldürebilmektir. Bu toplu iş sözleşmesiyle emektar işçimizin yüzününgüleceğine, akşam işten çıktıklarında evlerine mutlulukla gideceklerineinanıyorum” ifadelerini kullandı.

ÜCRETDENGESİZLİKLERİ ÇALIŞANLAR LEHİNE GİDERİLDİ

Başkan Büyükakın, şöyle konuştu: “Bugün imzalayacağımıztoplu iş sözleşmesi sosyal haklar açısından işçi kardeşlerimize çok önemlikazanımlar sağlamaktadır. Bu toplu iş sözleşmesinde sağladığımız imkânlarlaişçi kardeşlerimiz arasında geçtiğimiz yıllarda yaşanan ücret dengesizlikleriçalışanlar lehine düzeltilmiştir. Bu da çalışanlarımız için çok önemli birkazançtır. Daha önce yemek kartıyla sağlanan yemek yardımları, sözleşmeylebordrolarına yansıtılmış durumdadır. Bunun da çalışanlarımız için önemli birkazanç olduğunu düşünüyorum. Bu toplu iş sözleşmesinde sağlanan haklar ve eldeedilen kazanımlar, Büyükşehir Belediyesi olarak emektar çalışanlarımızınsendikal örgütlenmelerine gösterdiğimiz saygının da bir yansımasıdır.

GİYDİRİLMİŞEN DÜŞÜK İŞÇİ MAAŞI 4.900TL

Çalışanlarımızın yüzünü güldürecek bu toplu işsözleşmesiyle Belde A.Ş’de en düşük ücretle çalışan 2.500 işçi kardeşimizinücretlerinde toplamda yüzde 60 oranında artış sağlanmıştır. Bu zam oranıyla 1Ocak itibariyle çalışanlarımızın en düşük günlük ücreti 157,4 TL’ye çıkarken,evli ve çocuklu bir işçimizin giydirilmiş maaşı net 4.900 TL olacaktır.

İŞÇİMUTLU, İŞVEREN MUTLU, KOCAELİ MUTLU

Kocaeli bir işçi ve emekçi kentidir. Bu potansiyelinfarkındayız. Tüm emektar kardeşlerimizin hakkını tam olarak alması veyaşamaktan keyif aldığı bir kentte çalışıyor olması idealimiz ve hedefimizdir.Göreve geldiğimiz günden bu yana çalışanlarımızla aramızda oluşan gönül bağı,gönülden gönüle kurduğumuz sağlam köprü sayesinde, büyük bir ailenin parçasıolan işçi kardeşlerimizin her derdine derman olmaya, çare aramaya gayret ettik.Büyükşehir’de çalışan her bir emekçi kardeşimiz; bizim hizmet yolunda adetaelimiz kolumuz gibidir.

“KOCAELİ’NİNHER KÖŞESİNE HİZMET VERİYORUZ”

Çalışanlarımızla büyük bir bütünün parçalarını, candamarlarını, Kocaeli’nin her köşesine ulaşan hizmet birimlerini oluşturduk.Karşılıklı özverili çalışmalar neticesinde imzalanma aşamasına gelen bu topluiş sözleşmesi, hem bizi hem de çalışanlarımız mutlu etmiştir. Her maddesi işçikardeşlerimize ayrı kazanımlar sağlayan bu toplu iş sözleşmesi, ‘mutlu şehirKocaeli’ hedefimize yürürken, emekçi kardeşlerimiz kadar bizi de mutlu etmiş,hepimizin yüzünü güldürmüştür”

“TÜRKİYE’NİNEN İYİ TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ”

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise “Bu toplu işsözleşmesi şimdiye dek imzalanmış bir numaralı sözleşmedir. Türkiye’nin en iyitoplu iş sözleşmesidir. Kadrolu işçilerle aramızdaki mesafe azalıyor. Bununmimarı olan Başkanımız Tahir Büyükakın’ı gönülden tebrik ediyorum. Kocaeli biremek kentidir. Türkiye işçi hareketinin merkezidir. Çatışma olmadan, bu şehrinözünde olan barış ve kardeşlik ruhu ile toplu sözleşmenin imzalanması sonderece önemli, değerlidir. Yüksek oranda zam alınması kadar barışın inşa edilmeside çok önemlidir” dedi.

KOCAELİ’YEYAKIŞTI

Pandemi sürecinde pek çok insanın işini kaybetmek zorundakaldığını belirten Arslan, “Asıl amacımız işimizi, iş barışını ve ücretlerimizizamanında almayı önemsiyoruz. Konuşarak bütün sorunların aşılacağına hepinandık. Süreç boyunca olumsuz bir şekilde yazılıp çizilenlerin hiçbiranlamının olmadığını görmüş olduk. Başarılı bir şekilde imzalanan bu sürecikente yaraşır şekilde yürüten herkesi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

“SONUNAKADAR BAŞKANIMIZIN, HÜKÜMETİMİZİN YANINDAYIZ”

Hizmet İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy,“İmzalanan sözleşme ile alacağımız ücretler anamızın ak sütü gibi helal olsun.En düşük günlük ücret 157 liraya çıkacak. Bu zam, Kocaeli büyükşehirBelediyemizin tarihinde verilen en büyük zamdır. Yapılmış en iyi toplu sözleşmebudur. Mutlu olmamamızı sağlayan Başkanımız Tahir Büyükakın’a çok teşekkürediyorum. Sonuna kadar başkanımızın, sonuna kadar hükümetimizin yanındayız”dedi.

5BİN 400 PERSONELİ KAPSIYOR

Hizmet İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Kocaeli BüyükşehirBelediyesi Belde AŞ’de 5 bin 400 personeli ilgilendiren toplu iş sözleşmesindeanlaşma sağlandı. 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren geçerli olan sözleşme 30 ay(2 buçuk yıl) boyunca yürürlükte olacak.

İLKYIL YÜZDE 16.60 ZAM

Toplu iş sözleşmesi kapsamında 31 Aralık 2020 tarihiitibari ile günlük yevmiyeleri 125 TL’nin altında olan personellerin, günlükyevmiyeleri 125 TL’ye çekildikten sonra 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren tümpersonelin günlük ücretlerine seyyanen 10 TL veriliyor. Ayrıca tüm işçilere ilkyıl için yüzde 16.60 oranında zam verildi. Sözleşmenin ikinci yılını kapsayan 1Ocak 2022 – 31 Aralık 2022 tarihleri arasında ise personel maaşlarına 2021 yılıAralık ayı enflasyon oranında zam yapılacak.

OCAK2021 MAAŞINA BİR DEFAYA MAHSUS 5 BİN 82 TL EKLENECEK

Yapılan sözleşme kapsamında personelin geriye dönük 1Temmuz 2020 – 31 Aralık 2020 tarihleri arasındaki ücret hakkı da verilecek. Bukapsamda 5 bin 400 personele Ocak 2021 maaşı ile birlikte bir defaya mahsusolmak üzere brüt 5 bin 82 TL ücret ödenecek.

KURBANBAYRAMINDA BİN 500 TL

Gerçekleştirilen toplu iş sözleşmesi kapsamındapersonelin sosyal haklarında da iyileştirmeler yapıldı. Bu kapsamda personeleKurban Bayramında 1500 TL, Ramazan Bayramında 1000 TL bayram harçlığıverilecek. Sosyal yardımlar kapsamında 70 TL yakacak yardımı, brüt 650 TL izinharçlığı (en az 10 gün izin kullanımı), fiilen çalışılan günlerde günlük ulaşımücreti brüt 14,50 TL ve yemek ücreti günlük brüt 27 TL olarak belirlendi.Ayrıca 30 günlük ikramiye Haziran ve Aralık aylarında iki eşit parça olaraködenecek.

04 Şub 2021 - 00:00 - Sağlıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Derincemiz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Derincemiz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Derincemiz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Derincemiz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.