Sporun Başkenti Kocaeli Hedefi, Gerçek Oluyor

Kocaeli’ninspor dinamikleri, Sporun Başkenti Kocaeli hedefini gerçeğedönüştürebilmek amacıyla düzenlenen Spor Şurasında bir arayageldi.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

KocaeliBüyükşehir Belediyesi Kent Politikaları ve AraştırmalarıMerkezi (ŞURA), Kocaeli Spor Master Planı için ilk ve en önemliadımlardan birini attı.

Kocaeli“Spor Şurası ve Çalıştayı” geniş bir katılımla KocaeliKongre Merkezinde başladı. Tüm gün sürecek şuranın açılışoturumuna katılan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, ‘’Kocaeli’nin sporun da başkenti olmasıhayalimizin gerçeğe dönüştüğünü görmekten mutlulukduyuyorum’’ dedi.

SPORALANINDA ÖRNEK ÇALIŞMA

Yerelyönetimler ve halkın katılımıyla meydana gelecek ortak akılla,Kocaeli’ni ulusal ve uluslararası arenada marka ve mutlu şehirhedefine ulaştıracak; model, etkin ve sürdürülebilir projelerortaya koymak amacıyla çalışmalar yapan Büyükşehir Belediyesi,spor alanında Türkiye’ye örnek olacak bir çalışmaya daha imzaattı. Kocaeli “Spor Şurası ve Çalıştayı”na BaşkanBüyükakın’ın yanı sıra Kocaeli Vali Yardımcısı Ali Ada,Karamürsel Kaymakamı Osman Canbaba, Büyükşehir Genel SekreteriBalamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, AKParti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Yunus EmreKurt, Başiskele, Darıca, Kandıra, Kartepe ve Körfez ilçebelediye başkanları, İl Sağlık Müdürü Yüksel Pehlevan, İlGençlik ve Spor Müdürü İbrahim Aktürk, İl Milli Eğitim MüdürüÖmer Akmenşen, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammet Hasan Arslan,KASKF Başkanı Murat Aydın, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı AliKorkmaz, MHK eski Başkanı Mustafa Çulcu, Kırkpınar eskiBaşpehlivanlarından Ahmet Taşçı, Karatede Avrupa ve Dünyaşampiyonlukları bulunan eski milli sporculardan Haldun Alagaş,Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonalarında derece alansporcularımız ve aileleri, Ampute Milli Takımımızın sporcuları,antrenörler, hakemler, amatör spor kulüplerinin başkan veyöneticileri, Kağıtsporlu yönetici ve sporcular, özelsporcularımız, Kocaeli spor basını katılım sağladı.

SÖYLEYECEKSÖZÜ OLAN HERKES

Kocaelispor camiasının yoğun ilgi gösterdiği ve geniş bir katılımlatoplanan şurada ilk olarak söz alan Gençlik Spor ve EğitimPolitika Kurulu Üyesi Doç. Levent Atalı, şura öncesinde yapılangeniş katılımlı anket ve çalışmalarda kentte spor alanındasöyleyecek sözü olan herkesle görüşüldüğünü ifade etti.KASKF Başkanı Murat Aydın, konuşmasında Kocaeli BüyükşehirBelediyesi’nin kentte spora ve sporcuya verdiği desteğin yanısıra Kocaeli’nde spor şurasının toplanmasının amatör sporkulüpleri açısından önemine vurgu yaptı. Tokyo OlimpiyatOyunlarında Türkiye’ye Karatede ilk madalyasını kazandıranKağıtsporlu milli sporcumuz Eray Şamdan ise Kocaeli Büyükşehir’inspora ve sporcuya verdiği desteklerin öneminden söz etti. Şamdan,sporcular olarak aynı desteği diğer kurumlardan da beklediklerinisöyledi.

SPORUNBAŞKENTİ KOCAELİ

Şuradakürsüye gelen Başkan Büyükakın, bugün bir hayalin gerçeğedönüşmesinin ilk adımlarının atıldığını ifade etti. BaşkanBüyükakın, ‘’Bizim bir hayalimiz vardı. Sanayi başkentiolarak anılan Kocaeli’nin aynı zamanda sporun da başkentiolmasını hayal ediyorduk. Bu aynı zamanda bütün kentin dehayaliydi. Büyükşehir olarak Kocaeli’nin sporun da başkentiolması için sporun her alanında desteklerimiz artarak devamediyor. Kocaeli geçmişte dünyaya nam salmış sporcularyetiştirdi, bugün de dünyada ve Avrupa’da söz sahibi sporcularasahibiz. Gelecekte de Kocaeli’den yeni şampiyonların yetişmesiiçin spor şurasının büyük önem ve değer taşıdığınıdüşünüyorum’’ ifadesini kullandı.

ORTAKAKIL ŞURADA BULUŞTU

KocaeliSpor Master Planı çalışmalarına altlık oluşturmak, kentinihtiyaçlarını ortak akıl ile belirlemek ve elde edilecekçıktıların aksiyona dönüşmesini sağlaması amacıyla başlayanKocaeli Spor Şurası ve Çalıştayına Kocaeli Valiliği, KocaeliÜniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, İl Gençlik ve SporMüdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, MARKA, KocaeliAmatör Spor Kulüpleri Federasyonu, Kocaeli Kent Konseyi, STKlar,özel tesis yöneticileri, fikir liderleri ve spor yöneticileri,antrenörler, sporcular ve sporcu aileleri katılım sağlıyor.

ŞURAÖNCESİ 2500 KİŞİYE ANKET

Şuraöncesi Kocaeli’nde yaşayan ve spor ile ilgisi olan 2500 kişiyeanket uygulandı. Ankete; sporcular, spor yöneticileri, antrenörler,sporcu aileleri, spor işletmecileri, sporla ilgili bürokratlarkatıldı. Ankette katılımcılara; “Spor Kenti Kocaeli”yolculuğunda yaşanan sorunlar, yapılan yatırımlar ve yapılmasıgerekenler soruldu. Ankette öne çıkan başlıklar şurada masayayatırıldı. Hazırlıklar kapsamında ayrıca; Gençlik ve SporPolitikaları Kurulu, İl ve İlçe Gençlik Spor Müdürleri ve İlçeBelediye Spor Müdürleriyle toplantılar yapıldı.

KONGREMERKEZİNDE BAŞLADI

KocaeliSpor Şurası ve Çalıştayı; Kocaeli Kent Yaşamı ve Spor, SporEğitimi, Okul Sporları ve Altyapı, Kamu Spor Yatırımları veÖzel Spor İşletmeleri, Spor Turizmi, Doğa Sporları, Su Sporları,Salon Sporları, Engelliler ve Spor, Spor Kulüpleri (Futbol-Kocaelispor) ve E-spor konularını masaya yatırıyor. Şuraya 700kişinin katılım sağlaması ve kentin spor ile ilgili vizyonunakatkı sunması bekleniyor.

SPORMASTER PLANI HAZIRLANACAK

Şurave Çalıştaytan sonra elde edilen veriler; Uzman bilim insanlarıylaeylem planına dönüşecek. Kentin Spor Master Planı hazırlanacak.

13 Eki 2021 - 00:00 - Sporgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Derincemiz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Derincemiz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Derincemiz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Derincemiz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.