Ellibeş: “Muhalefet kötü rüya görmeye devam etsin, biz esnafımızın yanındayız”

Esnafa cirokaybı, gelir kaybı, kira, hibe, sigorta prim ve faiz indirimli kredidesteğinden sonra ‘Vergi Muafiyeti’ geldi

Ellibeş:“Muhalefet kötü rüya görmeye devam etsin, biz esnafımızın yanındayız”

AK PartiKocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, yıllık 240 bin TL ciro ve altı küçük esnafagetirilen gelir vergisi muafiyetiyle ilgili, “Pandemi başladığı günden bu yanayapılan yardım ve destekler Türkiye’nin gücünü, hükümetimizin esnaf vevatandaşlarımıza olan hassasiyetini göstermektedir. Birileri bu hizmetlerigölgelemek için kaos ve kargaşadan medet umsun. Muhalefet kötü rüya görmeyedevam etsin, biz esnafımızın yanındayız. Birlikte başaracağız” dedi.

İLÇELERDEMAHALLE BAŞKANLARI TOPLANTISI

AK PartiKocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Teşkilat Başkanlığınca hazırlanan programlarkapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Tahir Büyükakın, ilçebaşkanları ve ilçe belediye başkanlarıyla her hafta bir ilçede mahallebaşkanları buluşmasını sürdürüyor, ilçe ilçe beklenti ve önerileri not alıyor.Çayırova’da 26 Ağustos’ta başlayan ve Dilovası, Karamürsel, Derince, Gölcük veson olarak Körfez ilçesiyle devam eden toplantılarda şuana kadar 151 mahallebaşkanıyla bir araya gelindi. Milletvekilleri, belediye başkanları, ana kademe,kadın ve gençlik kolları yöneticileriyle sürekli sahada olduklarını, vatandaşlabir araya geldiklerini hatırlatan Başkan Ellibeş, “Teşkilatımızın en önemliunsurları olan mahalle başkanları toplantılarımızda ise sahadaki tespitlerimizibir kez daha gözden geçiriyor, konuyu her yönüyle ele alarak milletimize hizmetgötürüyoruz” dedi. Ellibeş, Körfez ilçede gerçekleşen ve yine yoğun katılımınolduğu son toplantıda yeni gelişmeleri de değerlendirdi.

ESNAFADESTEK SÜRÜYOR

CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan’ın teklifiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yıllık 240bin TL ciro ve altındaki küçük esnafa getirilen gelir vergisi muafiyetinin eşigörülmemiş bir destek olduğunu belirten Başkan Ellibeş, şunları söyledi:“Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Covid-19 salgının başladığı günden bu yanaesnaf ve sanatkarlara yönelik destek ve yardımlar artarak devam etti. Bin 500TL sigorta prim desteği verildi. Ciro kaybı yaşayan yiyecek ve içeceksektöründeki toplam 7 bin 306 işletmeye 78 milyon 256 bin TL ödendi. Kiradesteği kapsamında 165 bin 949 kişiye 4 ay süreyle toplam 530 bin 490 TL desteksağlandı. Gelir kaybı desteğinden 133 meslek kolunda 4 ay süreyle aylık bin TLşeklinde 1 milyon 35 bin 265 kişi yararlandı. Ödeme tutarı toplam 3,1 milyar TL’yeulaştı. Kredi geri ödemeleri bu dönemde 6 ay ertelendi. Esnafa kullandırılanfaiz indirimli kredi tutarı 72,2 milyar TL’yi geçti. Esnaf ve Sanatkarlarayönelik son olarak 3 bin ve 5 bin TL olmak üzere iki ayrı hibe desteği yapıldı.Toplam 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkara bu şekilde 4,62 milyar TLgeri ödemesiz hibe verildi.”

DAHA HAFİFKRİZLERDE MİLLET KADERİNE TERK EDİLİRDİ

“Bütünbunları alt alta topladığınızda esnaf ve sanatkarlarımıza verilen değeri görmekmümkündür. Dünya ile birlikte bir takım ekonomik sıkıntılar yaşansa da,Türkiye’de çarkların dönmesi, toparlanma sürecinin hızlanması adına bütünbunlar çok önemli desteklerdi. Şimdi bunlara bir yenisi daha eklendi.Türkiye’de 240 bin TL yıllık ciro ve altındaki küçük esnafın gelir vergisindenmuaf tutulması çok önemli bir destektir. Esnafımıza ve sanatkarımıza verilenönemin göstergesidir. Geçmişte bu tür krizlerin daha hafiflerinde bile esnafında vatandaşın da kaderine terk edildiğini unutmadık. Şimdi aynı kişiler bugündevlet ve millet arasına girmeye, kaos ve kargaşa yaratmaya çalışıyor. Öncekigün resmi makamlar 18 krş’luk benzin zammı yapılacağını açıklamasına rağmensosyal medyada yayılan bir söylenti ve buna destek veren bazı siyasilernedeniyle halkımız benzin istasyonlarına koştu. Mazota ve benzine %50 zamyapılacağı söylentisine inanarak uzun kuyruklar oluşturdu. Ama söylenti boşaçıktı. Acaba bu yalanı ortaya atanlar o zaman bu görüntüler karşısında nedüşündü? Biz milletimizle bir ve beraber ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz.Muhalefet kötü rüya görmeye devam etsin, biz esnafımızın yanındayız. Birliktebaşaracağız.”

ESNAFA NELERYAPILDI?

1-)Bakanlığın 133 meslek kolunda 4 ay süreyle aylık 1000 lira olarak sağladığı"gelir kaybı desteği"nden 1 milyon 35 bin 265 kişi yararlandı.Yapılan ödeme tutarı 3 milyar 89 milyon 599 bin lirayı aştı.

2-)"Gelir kaybı desteği" şartlarına haiz, iş yerleri kira olan 165 bin949 kişiye 4 ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer şehirlerde aylık500 lira olmak üzere toplam 250 milyon 530 bin 490 lira kira desteği sağlandı.

3-)"Ciro kaybı desteği" kapsamında yiyecek ve içecek sektöründe faaliyetgösteren toplam 7 bin 306 işletmeye 78 milyon 256 bin 966 lira ödeme yapıldı.

4-) Sayılarıtoplamda 1 milyon 150 bini aşan işletmelere bir defaya mahsus 3 bin lira hibeödemesi yapıldı. Sayıları 235 bini bulan, aralarında kahvehane, kafe, çaybahçesi, okul ve personel servisi, düğün salonları, öğrenci yurtları,kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunapark işletmelerininbulunduğu gruba da 5 bin lira hibe ödemesi yapıldı. Böylece iki ayrı gruphalinde toplam 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkara 4 milyar 622 milyonliralık kaynak karşılıksız verildi.

5-) Lokanta,restoran, kafe, kıraathane ve spor salonu gibi birçok alana yönelik 1500 lirasigorta prim desteği sağlandı.

6-) 1 milyon167 bin 840 esnafa 72 milyar 189 milyon lira faiz indirimli kredikullandırıldı.

7-)Cumhurbaşkanı Kararı ile 456 bin 238 esnaf ve sanatkarın Halkbank'a olan ve 1Nisan-30 Haziran 2020 döneminde vadesi dolan toplam 3 milyar 397 milyon lirakredi geri ödemesi 3 aylığına ertelendi.

8-) Yıllıkcirosu 240 bin TL ve altı küçük esnafı gelir vergisinden muaf tutandeğişiklik TBMM’de kabul edildi. Yaklaşık 835 bin esnaf bu düzenlemedenfaydalanacak.

18 Eki 2021 - 00:00 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Derincemiz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Derincemiz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Derincemiz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Derincemiz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.