Rekabet Kurumu'ndan 5 Zincir Markete Ceza

RekabetKurulu'nun salgın sürecinde, perakende gıda ve temizlik ürünleriticareti ile iştigal eden zincir marketler ile bunlarıntedarikçileri konumunda olan üretici ve toptancı seviyesindekiteşebbüslerin fiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelikolarak açtığı soruşturma sonuçlandı. Kurul; BİM, Carrefoursa,Migros, Savola Gıda San, Şok, ve A101'e para cezası uyguladı.

RekabetKurumu, fahiş fiyat soruşturmasıyla ilgili kararını duyurdu. Bunagöre 5 zincir ve bir tedarikçiye markete toplamda yaklaşık 2,7milyar TL ceza verdi.

HANGİMARKET NE KADAR CEZA ALDI?

Kurum,BİM'e 958,1 milyon TL, CarrefourSA'ya 142,5 milyon TL, Migros'a517,7 milyon TL, Şok Marketler'e 384,4 milyon TL, Yeni Mağazacılık'a(A101) 646,6 milyon TL ceza verildi. Tedarikçi firma Savola Gıda'yada 22,2 milyon TL para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

İŞTEAÇIKLAMA

RekabetKurulu'nun internet sitesinde yer alan açıklamada;

"COVID-19salgını sürecinde, perakende gıda ve temizlik ürünleri ticaretiile iştigal eden zincir marketler ile bunların tedarikçilerikonumunda olan üretici ve toptancı seviyesindeki teşebbüslerinfiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelik olarak yürütülensoruşturma sonucunda; toplanan tüm delil, bilgi ve belgeler,düzenlenen rapor, yazılı savunmalar ve sözlü savunmatoplantısında yapılan açıklamalar değerlendirilerek, 28.10.2021tarihinde yapılan Rekabet Kurulu toplantısında 21-53/747-360 sayıile aşağıdaki nihai karar alınmıştır:

a)Yeni Mağazacılık A.Ş., BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.,CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş., Migros TicaretA.Ş. ve Şok Marketler Ticaret A.Ş. arasında doğrudan veya ortaktedarikçiler aracılığıyla dolaylı temaslar yoluyla fiyatlarınve fiyat geçişlerinin koordinasyonunun sağlandığı; yinedoğrudan veya ortak tedarikçiler aracılığıyla geleceğe dönükfiyatlar, fiyat geçiş tarihleri, dönemsel aktiviteler vekampanyalar gibi rekabete hassas bilgilerin paylaşıldığı; fiyatindirimine giden veya pazar genelinde fiyatların arttığı dönemdehenüz fiyat artışı yapmayan teşebbüslerin fiyatlarınatedarikçiler aracılığıyla müdahale edilmek suretiyle sözkonusu fiyatların tüketiciler aleyhine yükseltilmesininsağlandığı; rakip fiyatlarının yükselmemesi halinde ürünve/veya bölge özelinde süratle hayata geçirilen fiyat indirimlerive/veya tedarikçiye iade faturası kesmek gibi cezalandırmastratejileri yoluyla teşebbüsler arasındaki danışıklılığauyumun sürekli olarak gözetildiği; böylelikle adı geçenteşebbüslerin satışa sundukları pek çok ürünün perakendesatış fiyatlarının tespiti amacına sahip, topla-dağıt (hub andspoke) özelliği de sergileyen kartel niteliğindeki anlaşma veyauyumlu eylemler yoluyla, anılan teşebbüslerin 4054 sayılıKanun’un 4. maddesini ihlal ettiklerine,

b)Yukarıda adı geçen teşebbüslerle birlikte soruşturma tarafıtedarikçilerden Savola Gıda ve San. Tic. A.Ş.’nin de kendiürünleri bakımından söz konusu perakendeciler arasında raffiyatları ve fiyat geçişleri konusundadanışıklılığın/koordinasyonun sağlanması ve budanışıklılığın sürdürülmesi, yine bu çerçevedeperakendecilerin geleceğe dönük fiyatları ve fiyat geçiştarihleri gibi rekabete hassas bilgilerin paylaşımına aracılıketmesi yönüyle açıkça perakende satış fiyatlarının tespitiamacına sahip topla-dağıt (hub and spoke) kartel görünümündeortaya çıkan anlaşmalar veya uyumlu eylemler yoluyla 4054 sayılıKanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine ve bu ihlal nedeniyleperakendeciler ile birlikte ve eşit derecede sorumlu olduğuna,

c)Bu çerçevede Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve“Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar İleHâkim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek ParaCezalarına İlişkin Yönetmelik”in (Ceza Yönetmeliği) 5.maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi, ikinci fıkrası veüçüncü fıkrasının (a) bendi ile 7. maddesinin birinci fıkrasıhükümleri uyarınca 2020 mali yılı sonunda oluşan ve Kurultarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin takdiren

1.BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.’ye 958.129.194,39 TL;

2.CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş.’ye142.469.772,07 TL

3. Migros Ticaret A.Ş.’ye 517.672.762,75TL;

4. Savola Gıda ve San. Tic. A.Ş.’ye 22.210.998,63 TL;

5.Şok Marketler Ticaret A.Ş.’ye 384.369.037,15 TL;

6. YeniMağazacılık A.Ş.’ye 646.582.329,39 TL; idari para cezasıverilmesine,

Sağlayıcı/tedarikçikonumundaki Savola Gıda ve San. Tic. A.Ş.’nin perakendeseviyesinde faaliyet gösteren teşebbüslerin yeniden satışfiyatlarını belirlemek suretiyle de 4054 sayılı Kanun’un 4.maddesini ihlal ettiğine, b) Bu nedenle adı geçen teşebbüshakkında 4054 sayılı Kanun'un 16. maddesinin üçüncü fıkrasıve Ceza Yönetmeliğinin 5. maddesinin birinci fıkrasının (b)bendi, ikinci fıkrası, üçüncü fıkrasının (a) bendi ile 7.maddesinin birinci fıkrası uyarınca ayrıca 2020 mali yılısonunda oluşan Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safigelirleri üzerinden takdiren 11.105.499,32-TL idari para cezasıverilmesine,

1.Çağrı Gıda Temizlik Maddeleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

2.Metro Grosmarket Bakırköy Alışveriş Hizmetleri Tic. Ltd. Şti.

3.Yeni Çağdaş İhtiyaç ve Gıda Maddeleri İnş. Tic. Ltd. Şti.

4.Yunus Market İşletmeleri Ticaret A.Ş.

5. Gratis İç ve DışTic. A.Ş.

6. A.S. Watson Güzellik ve Bakım Ürünleri Tic.A.Ş.

7. Karizma Beşler Et Gıda Sanayi ve Tic. A.Ş.

8. TürkHenkel Kimya San. ve Tic. A.Ş.

9. Banvit Bandırma Vitaminli YemSan. A.Ş

10. Söke Değirmencilik San. ve Tic. A.Ş.

11.Katmer Un İrmik San. ve Tic. A.Ş.

12. Evpaş Evyap Paz. ve Tic.A.Ş.

13. Colgate-Palmolive Temizlik Ürün. San. ve Tic. A.Ş.

14.Beypi Beypazarı Tar. Ür. Paz. San. Tic. A.Ş.

15. KüçükbayYağ ve Deterjan Sanayi A.Ş.

16. Johnson and Johnson SıhhiMalzeme San. ve Tic. Ltd. Şti.

17. Unilever Sanayi ve TicaretTürk A.Ş.

18. Nivea Beiersdorf Kozmetik San. ve Tic. A.Ş.

19.Dentavit Sağlık Ürünleri Tic. Ltd. Şti.

20. EczacıbaşıTüketim Ürün. San. ve Tic. A.Ş.

21. Dalan Kimya End. A.Ş.

22.Nestle Türkiye Gıda Sanayi A.Ş.

23. Procter&Gamble TüketimMalları San. A.Ş.

unvanlıteşebbüsler ve Gıda Perakendecileri Derneği tarafından 4054sayılı Kanun’un ihlal edildiğine yönelik bulguyaulaşılamadığından, ilgili teşebbüsler hakkında idari paracezası uygulanmasına yer olmadığına, Bununla birlikte soruşturmatarafı tüm tedarikçiler ve perakendecilerin gerek kendipazarlarındaki rakiplerine gerekse de dikey ilişkide bulunantarafların birbirlerinin rakiplerine ilişkin rekabete hassasbilgilerin değişiminde dikkate almaları gereken hususlarla ilgiliolarak soruşturma taraflarına görüş yazısı gönderilmesiniteminen Başkanlığa yetki verilmesine gerekçeli kararıntebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerindeyargı yolu açık olmak üzere, OYBİRLİĞİ İle kararverilmiştir.

29 Eki 2021 - 00:00 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Derincemiz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Derincemiz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Derincemiz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Derincemiz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.