Başkan Büyükakın, Muhtarlar Günü Dolayısıyla Muhtarlarla Bir Araya Geldi

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın,Muhtarlar Günü dolayısıyla düzenlenen çeşitli etkinliklerde muhtarlarla biraraya geldi.

Haber albümü için resme tıklayın

Büyükakın: Varsın Bir Saat Az Uyuyalım AmaKimse Açta ve Açıkta Kalmasın

Kocaeli Büyükşehir Belediye BaşkanıTahirBüyükakın, “Bir garibin, bir yetimin yüzünü güldürüyorsanız, yeryüzündeki bütünnimetlerden çok daha kıymetlidir. Bu şuur içinde bu samimiyetle bu gayretle bukentte hizmet veren tüm muhtar kardeşlerime, fedakârlıklarından dolayı teşekkürediyorum” dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin, “19 Ekim Muhtarlar Günü’’ dolayısıylaAntikkapı Restoranda düzenlediği yemekli toplantıda Kocaeli genelindekimuhtarlarla bir araya gelen Başkan Büyükakın, muhtarların belediye başkanlarıve diğer kamu görevlilerinden daha zor şartlarda çalıştığını söyledi. BaşkanBüyükakın, yerelde demokrasinin vazgeçilmez yapı taşlarından, demokrasinin enönemli yönetsel organlarından bir tanesi olan muhtarlarla beraber çalışmaktanbüyük bir gurur duyduğunu belirtti.

“VATANDAŞIN ‘ALLAHRAZI OLSUN’ DEMESİ HER ŞEYE BEDEL”

Muhtarların, “mahalledeki yetimi de faturasını yatıramayanÇetin’i de düşünen bir dert ehli” olduğunu vurgulayan Başkan Büyükakın,“Amabizim işimiz dertlenme işidir. Biz bundan şikâyet etmiyoruz. Hizmet etmek gönülişidir. Hizmet etmek fedakârlık işidir, şikâyet etme makamı değildir.Mahallemizin, beldemizin sakinlerine ‘biz sizin hizmetinize, emanetinizetalibiz’ dedik. O halde bir günden bir güne şikâyet etmeden, onların işlerinekoşarken, mahallenin yetiminin, karnı doymayanının, faturası yatmayanının işlerinekoşarken, mahallede patlayan kanalın da biçilmeyen otun da derdiyle tek tekdertleneceğiz” şeklinde konuştu. Başkan Büyükakın, hizmetlerin karşılıkbeklemeden yapılması gerektiğini, vatandaşın, “Allah razı olsun” demesinin,dünyanın içindeki her şeye bedel olduğunu belirterek, “Bir garibin, bir yetiminyüzünü güldürüyorsanız, yeryüzündeki bütün nimetlerden çok daha kıymetlidir. Buşuur içinde, bu samimiyetle, bu gayretle bu kentte hizmet veren tümkardeşlerime fedakârlıklarından dolayı teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

“SABAH ALTIDA DA OLSAÇEKİNMEYİN, BENİ ARAYIN”

Muhtarlık İşleri Dairesi’ne bağlı birimlerde çalışanların,muhtarlarla yakından ilgilendiklerini ve taleplerini en hızlı şekilde yerinegetirdiğini aktaran Başkan Büyükakın, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Herhangi birmuhtarın, gece beşte bile olsa telefonumu aradığında, ben o telefona bakarım.Sadece şunu kendinize sorun, ‘ben bunu başkana iletmek zorunda mıyım?’ Eğerkanaatiniz ‘evet, iletmek zorundayım’ ise gece beşte de olsa, sabah altıda daolsa hiç fark etmez. O telefonu kaldırın ve arayın. Gerektiğinde bana hızlı birşekilde ve hiç tereddüt yaşamadan, ‘acaba bu saatte ararsam başkanı rahatsızeder miyim’ demeden, gönül rahatlığıyla arayın. Samimiyetle söylüyorum,istediğiniz zaman gerekli olduğunda beni arama noktasında tereddüt etmeyin.Varsın bir saat, iki saat az uyuyalım ama önemli olan bu memleketteki bir garipbir saat bile aç kalmasın. Sıkıntısı olan bir garip bir dakika bile beklemesin.

“İHMALİ OLANINGÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAM”

Biz belediye başkanlığı yaparken, siz muhtarlık yaparken, bukentte bir tane gariban çocuk açlıktan ağlıyorsa, buradaki herkes bundansorumludur. Bunu asla unutmayın. Bir tane yetim ağlamayacak, bir tane yetimingözünden yaş akmayacak. Bizim bütün arkadaşlarımız, sizin bu konuda emrinizeamadedir. Herhangi bir aksaklık olursa, bir yetimin derdiyle dertlenmeyen,ihmal eden her kim olursa olsun, isterse babamın oğlu olsun gözünün yaşınabakmayacağımı bilmenizi istiyorum. ”Mahallelere yapılan hizmetleri anlatanBaşkan Büyükakın, özellikle kırsal mahallelere hizmetlerin daha etkin ve hızlıulaşmasını sağlamak için A Takımı’nı hayata geçirdiklerini, ayrıcakurduklarını, “Muhtar Aktif Sistemi” sayesinde gönderilen talepleri kısa süredeçözüme kavuşturduklarını kaydetti.

“KIRSAL MAHALLELEREÖNEMLİ HİZMETLER YAPIYORUZ”

Köyleri artık şehir merkezlerine göç veren değil göç alacakhale getirdiklerini, tarımdan ulaşıma her noktada şehir merkezleriniaratmayacak hizmetler ürettiklerini anlatan Başkan Büyükakın, şöyle konuştu:“Muhtarlarımızın istekleri doğrultusunda 9472 proje için inşaat malzemesidesteği, 1388 proje içinse işçilik desteği sağladık. Köylerimizde mancarlıpideler, ekmekler, en güzel yöresel yemekler el birliğiyle pişirilsin diye 528ortak köy fırını yaptık. Köy lokali, kurs merkezi, spor salonu, etkinlikmerkezi, mescit gibi 1153 sosyal tesise, 176 köy çeşmesine, 123 su deposuna,516 eğitim kurumuna, 562 cami lojmanına, 263 minareye, 3557 ibadethane vevakıfa, 121 muhtarlık ofisine onarım ve yapım desteği verdik. 56 eski köyokulunu onararak, yeniden değerlendirilmesini sağladık. Yine 330 mahalle konağıve çok amaçlı salon için onarım ve yapım desteği sağladık. Tüm muhtarlarımızakırtasiye ve temizlik malzemesi, muhtarlık binalarında ihtiyaç duyulanmobilyaların teminini sağladık. Muhtarlarımızın bize bildirdiği 327 ihtiyaçsahibi vatandaşımıza malzeme ve işçilik desteği sunduk. Toplamda 28 bin 480metrekare sera yapımı için de yapım desteği verdik.”

“10 BİN ÇİFTÇİYEGÜBRE DESTEĞİ”

Başkan Tahir Büyükakın, özellikle kırsal mahallerdeki sera,meyve, açıkta sebze ve yem bitkisi yetiştiren yaklaşık 10 bin çitçiye 6 bin 120ton gübre desteği sağlayacakları müjdesini de verdi. Konuşmasının ardındanmuhtarlarla sohbet eden, taleplerini dinleyen Başkan Büyükakın, muhtarlarlayakından ilgilenerek, günlerini kutladı. Öte yandan, Gölcük Merkez MahallesiMuhtarı Melahat Gökdeniz, muhtarlarla ilgili yazdığı şiiri okudu. Katılımcılartarafından beğenilen şiir büyük alkış aldı. Programa, Büyükşehir BelediyesiBaşkan Vekili Yaşar Çakmak, MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt, BBP İl BaşkanıRemzi Kaya, genel sekreter yardımcıları, daire başkanları, genel müdürler, şubemüdürleri, Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şube Başkanı Mustafa Ersoy, ilçemuhtar dernek başkanları ile Kocaeli genelindeki muhtarlar katıldı.

“BÜTÜN KURUMLARINYAPTIĞI İŞLERİN HESABI DA SİZDEN SORULUYOR’’

Öte yandan Başkan Büyükakın, yemekli toplantı öncesindegündüz saatlerinde Büyükşehir Belediyesindeki meclis salonunda muhtarlarlabuluştu. Başkan Büyükakın, burada yaptığı konuşmada ise muhtarlık kurumununvatandaşlarla devlet arasında hayati önem taşıyan kılcal damarlar olduğunuvurguladı. Belediye başkanlarının ve muhtarların, halka hizmet etmek içinseçimle iş başına geldiğini hatırlatan Başkan Büyükakın, bunu yaparken büyükzorluklar yaşandığını ifade ederek, “Belki de en büyük zorlukları yaşayan kıymetlimuhtarlarımızdır. Asıl zorluk, tek başınıza sizin sırtınızda. Zorluklarınızınfarkındayız. Bütün kurumların yaptığı işlerin hesabı da sizden soruluyor.Yapmadıklarının hesabı da sizden soruluyor. Her ne olursa olsun sizin bilmenizgerekiyor, vatandaşlar sizden bir şeyler yapmanızı istiyor. Gerçekten işinizzor. Bunun farkındayız ve bu zorluklarıaşabilmek için biraz daha kurumsallaşalım diye uğraşıyoruz. İstiyoruz ki,Muhtarlık İşleri Dairemiz, sizlerin işlerini daha fazla kolaylaştırsın”şeklinde konuştu.

“HİZMETE BİZ TALİPOLDUK, ŞİKAYETE HAKKIMIZ YOK”

Kocaeli’de yapılacak çok hizmet olduğunu dile getiren BaşkanBüyükakın, gayret ettiklerinde, bir şeyleri çözmek için çabaladıklarında halkınyapılan işleri takdir ettiğini kaydederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizimmilletimiz son derece kadirşinastır. Yapılan işlerin hakkını veriyor. Milletehizmet makamı gerçekten kıymetli bir makamdır. Yaptığınız işlerden dolayı aslasize minnet duymalarını beklemeyin. ‘Ben bunu yapıyorum, bana teşekkür etsinler’diye düşünmeyin. Bu makam hizmet makamı. Biz ‘sizin emanetinize talibiz, bizsizin işlerinizi yaparız, biz bu yükü çekeriz’ dedik. ‘Muhtar oluruz, belediyebaşkanı oluruz’ dedik. Şimdi dönüp de’ ben yapıyorum, bana teşekkür edin’ diyebeklerseniz, o yanlış olur. Hizmet etmeye talip olduysak, o zaman şikayetetmeye hakkımız yok.” Başkan Büyükakın, 19 Ekim Muhtarlar Günü’nde GölcükBelediye Başkanı Yıldırım Sezer ile birlikte rahatsızlığı sebebiyle evindeistirahat eden Ayvazpınar Mahallesi Muhtarı Ali Keskin’i ziyaret edip,muhtarlar gününü kutladı.

20 Eki 2021 - 00:00 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Derincemiz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Derincemiz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Derincemiz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Derincemiz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.