ELLİBEŞ: “TÜRKİYE’NİN AFGAN GÖÇÜYLE MÜCADELE ETMEDİĞİ SÖYLEMİ ASILSIZ”

AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, sosyal medya hesaplarından servis edilengörüntülerin gerçeği yansıtmadığını vurgulayarak, “Bu durum Türkiye’dekimuhalif çevrelerce siyasi çıkar sağlayabilmek amacıyla suistimal edilmektedir.Türkiye’nin Afgan göçüyle mücadele etmediği söylemi asılsız olduğu halde ortayakasıtlı yalanlar atılmaktadır.” dedi.

AK Parti Kocaeli İlBaşkanı Mehmet Ellibeş, geçen hafta Derince İlçe Başkanı Koray Merdan, BelediyeBaşkanı Zeki Aygün ve partililerle Derince’de çeşitli ziyaretlergerçekleştirdi. Başkan Ellibeş, bu ziyaretler kapsamında esnaf, vatandaş, okulve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi.

İSTİKRARIN SAĞLANABİLMESİ ADINA SIKIÇALIŞMALAR YAPILIYOR!

Ellibeş’in gündemindegöçmen meselesi vardı. Türkiye’nin göçmen sorunuyla hem sınırda, hem de sınırötesi bu göçlere neden olan ülkelerde istikrarı sağlamak amacıyla sıkı birçalışma gerçekleştirdiğini ancak muhalefetin kamu düzenini bozmaya yönelik buçabaların üstünü daha fazla yalanla ve yanlış bilgilerle örtme gayreti içindeolduğunu kaydetti:

TÜRKİYE, AFGAN GÖÇÜYLE MÜCADELE ETMEKTEDİR!

“ABD’nin Afganistan’dan çekilmeye başlaması veTaliban’ın artan hareketliliğiyle başlayan göç dalgası, Taliban’ın yönetimi elealmasıyla artarak sürmekte, İran üzerinden Avrupa'ya iltica etmek için hareketegeçen Afgan göçmenler dünya gündeminde yer almaya devam etmektedir.

Bu durum Türkiye’dekimuhalif çevrelerce siyasi çıkar sağlayabilmek amacıyla suistimal edilmektedir.Türkiye’nin Afgan göçüyle mücadele etmediği söylemi asılsız olduğu halde ortayakasıtlı yalanlar atılmaktadır.

İşte onlardan bazıları:

1-) Muhalefettemsilcilerinin neredeyse tamamı ABD Başkanı John Biden ve Cumhurbaşkanı SayınRecep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleştirilen son görüşmede, AfganlarınTürkiye’ye göç etmeleri konusunda “gizli bir anlaşma” yapıldığını iddia etti.Konu üzerine ABD Büyükelçiliği hem Türkçe hem İngilizce mesaj yayınlayarak sözkonusu iddiayı yalanladı.

2-) CHP Lideri KemalKılıçdaroğlu bu konuda bir gün ara ile iki farklı açıklama yaparak kendikendini yalanladı. 12 Ağustos 2021 tarihli konuşmasında “Şimdi Afganistan’dansürüler halinde, binlerce kişi geliyor” derken, 13 Ağustos 2021 tarihinde isesınıra gidip “Sizler de tanık oldunuz, herhangi bir hareketlilik yok. Buradanherkes pasaport kontrolünden geçiyor” açıklaması yaptı.

3-) Sözcü Gazetesi vesosyal medyadaki bazı hesaplar İzmir’de dört mülteci okulu kurulacağını iddiaetti. Oysa inşa edilen okullar mülteciler için değil, AB kaynaklarıkullanılarak MEB tarafından 19 ilde toplam 410 okul inşaatıydı.

4-) Gazeteci FatihAltaylı, mültecilerin Türkiye sınırından geçerek ülkeye giriş yaptığını iddiaettiği bir videoyu “Geliyorlar, Pakistan’dan da geliyorlar, Türkiye’yibitirmeye geliyorlar” ifadelerini kullanarak paylaştı. Daha sonra söz konusuvideonun eski bir tarihe ait olduğu ortaya çıktı.”

SINIRDAKİ ETKİN MÜCADELE SÜRDÜRÜLECEKTİR!

“Cumhurbaşkanımız SayınRecep Tayyip Erdoğan’ın Afgan göçmenlerle ilgili olarak “Giderek yoğunlaşan veİran üzerinden gelen bir Afgan göçmen dalgası ile karşı karşıyayız. Bunuönlemek için de Pakistan'la işbirliğini arttırarak sürdürmemiz gerekiyor” açıklaması,Türkiye sınırlarındaki etkin mücadelenin sürdürüleceğinin kanıtıdır.

SINIR GÜVENLİĞİ İÇİN GEREKEN TEDBİRLERALINMAKTADIR

Hâlihazırda alınantedbirler kapsamında İran sınırının Ağrı ve Iğdır illerinin bulunduğu bölümünde125 kilometre uzunluğunda devriye yolu ve güvenlik duvarı yapılmış, Van-Hakkârisınırlarının 19 kilometrelik bölümünde ise duvar ve yol çalışmasıtamamlanmıştır. 87 kilometrelik kısımda ise çalışmalar devam etmektedir.Güvenlik duvarına ek olarak 575 km. aydınlatma, 78 km. enerji nakil hattı, 93km. tel/çit-panel çit sistemi, 153 km. alanı kapsayan kamera ve termalalgılayıcı sistemleri devreye alınmıştır.

Türkiye’nin sınırgüvenliği için tamamlanan toplam güvenlik duvarı 993,5 km, toplam aydınlatma913 km, kamera ve algılayıcı 293 km, elektrooptik kule ise 330 adet olmuştur.

GÖÇE KARŞI KARARLI MÜCADELE SÜRECEKTİR!

Kararlı mücadeleninsüreceği mesajını veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Düzensiz göçlemücadele noktasında bu etkinliğin artırılması amacıyla yoğun bir çabaharcıyoruz. Sınır güvenliğimiz tahkim etmek için farklı önlemleri devreyealdık. İran sınırımızda 4 ilimiz var: Ağrı, Hakkâri, Iğdır, Van. Bu sınırımızıntamamı duvarla örülecek. Ağrı ve Iğdır sınırındaki duvar çalışmalarınıtamamladık. Hakkâri’de yarısına geldik. Van'da da çalışmalarımız yoğun şekildesürüyor.” diyerek Afgan göçünün önüne geçileceği ve mücadele edileceğini ortayakoymuştur.”

SOSYAL MEDYADA YANSITILANIN AKSİNE…

“Sosyal medyada servisedilen görüntülerin aksine Türkiye Cumhuriyeti Devleti düzensiz göç ile ilgiligerekli tüm gayreti göstermektedir. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre2019 yılında 454 bin 662, 2020’de 122 bin, 2021’de ise 77 bin 389 düzensizgöçmen, güvenlik güçleri tarafından yakalanmış, bunların içinde Afgan uyrukludüzensiz göçmenlerin sayısı 2019’da 201 bin 437, 2020’de 50 bin 161, 2021’deise 32 bin 727 olarak açıklanmıştır.

HASSAS MESELELER, POLİTİK MALZEME OLMAMALI!

Yakalanan insanlarbaşarılı bir şekilde ülkelerine geri gönderilmiştir. Tüm bu veriler devletkurumları tarafından kayda geçirilmesine rağmen ısrarla sığınmacılar üzerindentahrik edici bir dil kullanılması, muhalefet çevrelerinin insani meselelerdedahi siyasi fırsatçı politika izlediğini ortaya koymaktadır.

Böylesi hassas birmeselenin politik malzeme olarak kullanılması ve nefret söylemlerininkullanılması benzer söylemleri tetikleyerek şiddet doğurabilmekte, bu durum isekamu düzenini bozarak ülkemizde bulunan sığınmacıları ötekileştirmektedir.Toplumsal birlikteliği tehlikeye atma ihtimalini gözetmeden siyasi çıkar eldeetmeye çalışılması, etik hassasiyetler ile asla bağdaşmamaktadır.

“TÜRKİYE’DE GÖÇMENDEN FAZLA, GÖÇMEN YALANIDOLAŞMAKTA”

Türkiye’de göçmendenfazla göçmen yalanı dolaşmaktadır. Bütün bunlar muhalefetin sığ, yarını veülkesini düşünmeyen, kamu düzenini bozmaya yönelik siyasi yaklaşımındankaynaklanmaktadır.”

22 Ağu 2021 - 00:00 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Derincemiz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Derincemiz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Derincemiz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Derincemiz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.