Bakan Varank: "Ülkemizin uluslararası yapay zeka endekslerinde ilk 20 içinde yer almasını amaçlıyoruz"

Türkiye’nin yapay zeka stratejisi tanıtımprogramında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2025 yılındayapay zeka teknolojilerinin milli hasılaya katkısını yüzde 5’e çıkarmayı hedeflediklerinisöyleyerek, Türkiye’nin uluslararası yapay zeka endekslerinde ilk 20 içinde yeralmasını amaçladıklarını vurguladı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’nin yapay zeka stratejisi, Gebze’debulunan Bilişim Vadisi’nde tanıtıldı. Program, Cumhurbaşkanlığı Dijital DönüşümOfisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç’un sunumu ile başladı.

Kaybedecek Vakit Yok!

“Müreffeh bir Türkiye için çevik vesürdürülebilir yapay zeka ekosis-temiyle küresel ölçekte değer üretmek”vizyonuyla 2021-2025 Ulusal Yapay Zeka Stratejisini hazırladıklarını söyleyenCumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, “On BirinciKalkınma Planı ve Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programları doğrultusundahazırladığımız stratejimizin odağına 3 temel yetkinlik alanını aldık: Kaliteliveri, İleri beceriler, Teknik altyapı.

Türkiye olarak kaybedecek vaktimiz yok.Teknolojiyi takip eden değil, teknolojiye yön veren bir ülke olmalıyız. Bunu daözel sektörün dinamizmini, üniversitelerin bilimsel yaklaşımını ve sivil toplumkuruluşlarının kapsayıcı bakış açısını harmanlayarak başarabiliriz.Stratejimizin ana özelliği katılımcı ve kapsayıcı olmasıdır” dedi.

Kalkınma Hedefinin Temel Taşı!

Bu belgeyi hazırlarken kamu, üniversite, özelsektör ve STK’larla yoğun görüş alışverişinde bulunduklarının altını çizen Koç,“İlgili tüm uluslararası organizasyonlardan ve farklı disiplinlerdekiuzmanların değerlendirmelerinden en verimli şekilde faydalandık.

Kalkınma hedeflerimizin temel taşlardan biriolacak bu dokümanın bir diğer özelliği; üst düzey yapay zeka politika vestratejileriyle eşgüdüm içerisinde hazırlanmış olması. Cumhurbaşkanlığı Bilim,Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu’nun hazırlamakta olduğu Yapay ZekaTeknoloji Yol Haritası da stratejimizin ana hatlarından oluşuyor.

2021-2025 Ulusal Yapay Zeka Stratejimizinülkemize, milletimize ve tüm paydaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.Destekleri ve iş birliğinden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanımız MustafaVarank’a, belgenin hazırlanmasında emeği geçen tüm paydaşlara şükranlarımısunuyorum” diye konuştu.

İnternet Devriminden Daha Büyük Bir Etki!

Yapay zeka teknolojilerinin uygulamaalanlarının her geçen gün arttığını vurgulayan Sanayi ve Teknoloji BakanıMustafa Varank ise “Özellikle kendini tekrarlayan ve yoğun hesaplama gerektirensektörlerde bu teknolojiler bizlere büyük kolaylıklar sağlıyor. Yapay zekateknolojilerinin küresel ekonomi üzerinde internet devriminden bile daha büyükbir etki oluşturacağı öngörülüyor.

Bildiğiniz üzere, zaten büyük bir hızlayaşanan dijitalleşme süreci, korona virüs salgının etkisiyle daha da hızlandı.Bu süreçte mecburen uygulanan sosyal mesafe kısıtları, iletişim ve yapay zekauygulamalarının kullanımını kat be kat artırdı.

Çok yakın bir gelecekte yapay zekaya sahipteknolojiler ekonomik ve sosyal hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacak.2020 yılında dünya genelindeki yapay zeka harcamaları yaklaşık 50 milyar dolarolarak tahmin ediliyor ve önümüzdeki 5 yılda bu teknolojilerin pazar büyüklüğü2 katına çıkacak. Yapay zekanın 2030 yılına kadar küresel ekonomiye 13 ila 16trilyon dolar katkı yapması ve yüzde 13 civarında bir büyüme sağlamasıbekleniyor” şeklinde konuştu.

“Teknolojik Değişime Direnmek Yerine Onu Benimsemek VeYönetmek Tek Akılcı Yoldur”

Bu teknolojilerin insan hayatına daha yaygınbir şekilde girdikçe bazı işlere ve hizmetlere duyulan ihtiyacın giderekazalacağını dile getiren Bakan Varank, şu ifadeleri kullandı:

"Bu nedenle hemen her ülkede yapay zekave robotik teknolojilerinin yaygın bir işsizlik doğuracağı kaygısı hâkim. Tabibu kaygılar, dar bir bakış açısıyla yapılan değerlendirmelerin ürünü.

Geçenlerde bir muhalefet milletvekili banabir soru önergesi göndermiş. Yapay zeka teknolojilerinin kullanımı ile kaçkişinin işsiz kalmasının öngörüldüğünü sormuş. Bu eksik bakış açısı, kaybolanişlerin yerini yenilikçi düşünce ve bilgi gerektiren çok daha fazla işlerinalacağını göz ardı ediyor.

Teknoloji ve endüstri tarihiniincelediğimizde, kaybolan ve yeni ortaya çıkan işlerin sayısız örneklerininolduğunu görüyoruz. Gelecekte de bu sürecin aynı şekilde devam edeceği aşikâr.Bu yüzden teknolojik değişime direnmek yerine onu benimsemek ve yönetmek tekakılcı yoldur. Çünkü bu yarışta geride kalan ülkeler mevcut ekonomikbirikimlerini de kaybetme riskiyle karşı karşıyalar"

Nitelikli İnsan Kaynağının Yetişmesi İçin Önemli TedbirlerBelirlendi!

Bu belgeyle birlikte Türkiye’nin, yapay zekaalanında strateji yayımlayan sayılı ülkeler arasında yerini aldığını vurgulayanBakan Varank, "Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Milli Teknoloji Hamlesivizyonu ile hazırladığımız Sanayi ve Teknoloji Stratejimizde yıkıcıteknolojilerin gelişimi için özel başlıkları zaten belirlemiştik. Ülkemizikritik teknolojilerin pazarı değil, üreticisi konumuna getirecek kapsamlıpolitikaları bu anlayış çerçevesinde uyguluyoruz.

Şimdi yapay zeka stratejimiz ile bunu daha daileri taşıyacak adımları atacağız. 2025 yılında yapay zeka teknolojilerininmilli hasılamıza katkısını yüzde 5'e çıkarmayı hedefliyoruz. Bunun yanındaülkemizin uluslararası yapay zeka endekslerinde ilk 20 içinde yer almasınıamaçlıyoruz.

Buna yönelik hamlelerimizi yapacağız. Tabi buhedefleri gerçekleştirebilmenin birinci şartı, yapay zeka teknolojilerine yönverecek nitelikli insan kaynağına sahip olmaktan geçiyor. 2025 yılında bualandaki istihdamın en az 50 bine ulaşmasını istiyoruz. Bu nedenle nitelikliinsan kaynağının yetişmesi için çok önemli tedbirler belirledik" diyekonuştu.

"Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin Sayısını 5’ten88’e Çıkardık"

Ar-Ge konusunda gerek altyapı, gerekse proje bazlı destekleriyle özel sektörünyatırım yapmasını teşvik ettiklerini aktaran Bakan Varank, sözlerini şöylenoktaladı: "Teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısını 5’ten 88’eçıkardık. Yerinde Ar-Ge ve tasarım merkezleri uygulamasını başlattık. Bugünitibarıyla bin 593 Ar-Ge ve tasarım merkezimiz bulunuyor.

Bu altyapılarla, araştırmacılar,girişimciler, işletmeler, yatırımcılar ve üniversiteler arasında ciddi birsinerji oluşturuyoruz. Bunun yanında, TÜBİTAK, KOSGEB ve kalkınma ajanslarımızvasıtasıyla çok çeşitli programlar uyguluyor, işletmelerimizin Ar-Ge odaklıprojelerini destekliyoruz.

Yapay zeka kullanımının hızlanarak devamedeceği bilinse de, bu sürecin sosyal ve ekonomik etkilerinin nasılşekilleneceği hususu hala belirsiz. Bu nedenle stratejimizde deneyen, keşfeden,öğrenen ve bu doğrultuda kendisini sürekli güncelleyen bir ekosisteminoluşturulmasını hedefledik. Bu dönüşüm sürecinden sosyo-ekonomik yapımızınolumsuz etkilenmemesi gerektiğinin farkındayız.

Uygulama süreçlerini de bu hassasiyetleri gözönünde bulunduracak şekilde tasarladık. Katılımcı bir yaklaşımla hazırladığımızUlusal Yapay Zeka stratejimize ilgili tüm tarafların fikir ve önerilerini dahiletmeye önem gösterdik. Bunun yanında, uygulamayı koordine edecek, tüm süreci veetkilerini takip edecek, gerektiğinde düzeltici önlemler alacak kapsamlı bir yönetişimmekanizması tasarladık.

İnşallah bu strateji sayesinde, önümüzdekidönemde yapay zeka uygulamalarıyla ülkemizde veriden daha fazla değer üretildiğinehep birlikte şahit olacağız. Ben stratejinin ülkemizin yapay zeka ekosisteminigeliştireceğine ve küresel rekabetçiliğimize büyük katkılar yapacağınainanıyorum"

24 Ağu 2021 - 00:00 - Asayişgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Derincemiz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Derincemiz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Derincemiz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Derincemiz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.