Büyükşehir’den TABİP’te Hasat ve Dikim Şenliği

Büyükşehir’inTıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi kapsamında tıbbinane hasadı ve melisa (oğul otu) dikimi yapılacak. EtkinlikteBilal Sonses konser verecek.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

KocaeliBüyükşehir Belediyesi’nin katma değeri yüksek ürünleryetiştirmeye teşvik ettiğiçiftçilerin gelir düzeyini artırmak ve tarımsal kalkınmayadestek sağlamak amacıyla geçen yıl hayata geçirdiği, “Tıbbive Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi” (TABİP) kapsamındamelisa (oğul otu) fidesi dikimi ile tıbbi nane hasadı yapılacak.Şenlik havasında geçmesi planlanan etkinlikte ayrıca Bilal Sonseshayranlarıyla buluşarak, konser verecek. İl genelinde geçen yıl1500 dekar alana dikilen yaklaşık 4 milyon biberiyenin hasadınageçen ağustos ayında, istihdam edilen kadın çiftçilertarafından başlanmıştı. Hasadın bereketli geçmesi, çiftçilerinyüzü güldürmüştü.

KIRSALKALKINMA HEDEFLENİYOR

BüyükşehirBelediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın kırsalkalkınmaya ve çiftçilerin gelir düzeyinin artırılmasına büyükkatkı sağlaması amacıyla başlattığı, Kocaeli’nin en önemlikırsal kalkınma hamlelerinden biri olan Tıbbi ve Aromatik BitkiYetiştirme Projesi (TABİP) ile katma değeri yüksekbiberiye, tıbbi nane ve oğul otu yetiştiricilerine desteksağlanıyor. Proje ile ayrıcakırsaldan kente gidişin engellenmesi ve kentten kırsala geridönüşün teşvik edilmesi de amaçlanıyor.

HASATŞENLİĞİ KOÜ ARSLANBEY YERLEŞKESİNDE

Biberiyeninyanı sıra Kocaeli Üniversitesi Kartepe Arslanbey yerleşkesinde100 dekar alanda ise tıbbi nane ve melisa yetiştiriciliğiyapılıyor. 3 Ekim Çarşamba günü Arslanbey yerleşkesindedüzenlenecek şenlikte, melisa fidesi dikimi ve tıbbi nane hasadıyapılacak. Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesiişbirliği ile gerçekleştirilen tıbbi nane ve melisayetiştiriciliği projesi kapsamında, “Genç gelecektir ve tarımvarsa hayat vardır” sloganıyla üretimde sürdürülebilirliğisağlamak ve uygulamalı eğitimi geliştirmek, nitelikli insan gücüyetiştirilmesi amaçlanıyor. Kocaeli Üniversitesi ArslanbeyYerleşkesinde atıl durumda olan ve kullanılmayan yaklaşık 200dekar alan, tarım arazisine dönüştürülerek, Tıbbi ve AromatikBitki Üretim sahası haline getirilecek.

ŞENLİKTEBİLAL SONSES KONSERİ

BüyükşehirMuhtarlık İşleri Daire başkanlığı Tarımsal Hizmetler ŞubeMüdürlüğü tarafından yürütülen Tıbbi ve Aromatik BitkilerProjesi kapsamında, Arslanbey yerleşkesinde şu anda tarımakazandırılan 100 dekar alanda tıbbi nane ve melisa yetiştiriciliğiyapılıyor. Yaklaşık 1500 dekara ulaşan aromatik bitkialanlarının her geçen dönem artırılması ve Kocaeli’dealternatif ürün üretimini çoğaltarak, Tıbbi ve Aromatik bitkiborsası kurulması planlanıyor.

Tıbbive Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi kapsamında, 3 KasımÇarşamba günü 16.00’da, Arslanbey yerleşkesinde melisa (oğulotu) fidesi dikimi ile tıbbi nane hasadı yapılacak. Şenlikhavasında geçmesi planlanan etkinlikte ayrıca son zamanlardaşarkılarıyla milyonların gönlünde taht kuran Bilal Sonseskonser verecek.

ÖĞRENCİLEREİŞ VE EĞİTİM KATKISI SAĞLANACAK

Projeçerçevesinde Ziraat Fakültesi öğrencileri ekim alanlarında hemuygulamalı staj görecek hem de isteyen öğrenciler ekim ve hasatişlerinde istihdam edilerek, gelir elde imkanına kavuşacak.Büyükşehir Belediyesi, tarım şehri dönüşümüne katkısağlamak amacıyla Ziraat Fakültesi’nde lisans ve ön lisansdüzeyindeki Tıbbi ve Aromatik Bitki Bölümü’nün açılmasınadestek vererek, üretim sahalarını çiftçi eğitim merkezinedönüştürülmesi hedefleniyor.

MÜZEVE SOSYAL DONATILAR KURULACAK

İşlenebilirtarım arazisine dönüştürülen alanların 10 dekarında tıbbinane ve melisa dikimi gerçekleştirildi. Geri kalan alanlarda isestevia, biberiye, adaçayı, İstanbul kekiği, defne gibi birçoktıbbi ve aromatik bitki çeşitleri yer alacak. Aynı zamanda alandayetiştirilen tüm çeşitleri bir arada görmek için bitki müzesi,uygulama ve AR-GE bahçeleri ile yürüyüş parkurlarıylaöğrencilerin doğayla iç içe olabilecekleri sosyal alanlar veüretilen ürünlerin satıldığı satış alanı da bulunacak.Üretim sahaları genişletilirken, üniversite içinde bulunan atıldurumdaki seralar kullanılabilir hale getirilerek, fide üretimiuygulama alanlarına dönüştürülecek.

01 Kas 2021 - 00:00 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Derincemiz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Derincemiz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Derincemiz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Derincemiz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.