NESLİ KORUMAK İNSANLIĞI KORUMAKTIR

Dinimizin korumamızı istediği beş değerden biri neslin korunmasıdır. Neslin korunması için de karşılıklı rızaya dayalı bir nikah akdiyle evlenmek yani aile kurmak gerekir.
Dinimiz, insanları evliliğe teşvik etmiş ve meşru mazeret olmadan, evlenmemeyi ise hoş karşılamamıştır.Bu hususta Rabbimiz şöyle buyuruyor:
“Aranızdaki bekârları, kölelerinizden ve cariyelerinizden elverişli olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah, (lütfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir.” (Nur Suresi 32)
Rasulullah (sav) buyuruyor ki:
“Nikâh benim sünnetimdendir. Kim benim sünnetimi uygulamazsa benden değildir. Evleniniz, ben diğer ümmetlere karşı sizin çokluğunuzla övünürüm.” (İbn Mâce Nikâh,1)
“Evlenmeye gücü yetenler evlensin. Çünkü evlenmek, gözü haramdan çevirmek ve iffeti korumak için en iyi yoldur.” (Müslim, Nikâh, 3)
Toplumun geleceğe güvenle bakabilmesi için, evlenme çağına gelmiş gençlerin meşru beraberlikle bir yuva kurmalarını teşvik etmek gerekir.


Günümüzde “cinsel özgürlük” adı altında evlilik dışı beraberlikler çoğalmaya başladı.
Bu tür “serbest yaşamalar” toplumun saygınlığını zedelemekte, evlilik kurumunun yıkılmasını hızlandırmakta, nesil emniyetini ortadan kaldırmaktadır.
Dinimiz nesli muhafaza etmek için gayr-i meşru ve nikâhsız beraberlikleri yasaklamış, zinâyı büyük bir suç saydığı için ona giden yolları da haram kılmıştır: “Zinâya yaklaşmayın, çünkü o bir hayâsızlıktır ve çok kötü bir yoldur.” (İsrâ Suresi 32)
Bu sebeble şehvetleri tahrik eden müstehcen yayınlardan, filmlerden, görsel ve sosyal medyadan uzak durulmalıdır.Zira film ve dizilerde evlilik dışı ilişkiler, nikâhsız beraberlikler normalmiş gibi gösterilerek, bu tür gayr-i ahlâkî ilişkiler özendirilmektedir.


Dinimiz nesli muhafaza etmek için vücudu teşhir etmeyi/çıplaklığı da yasaklamıştır. Bundan dolayı erkeğe de kadına da tesettürü emretmiştir. "Mümin erkeklere söyle: Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, mahrem yerlerini, korusunlar. Bu, onların arınmasını daha iyi sağlar. Allah yaptıklarından şüphesiz haberdardır.
Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine ( kadar) örtsünler.." (Nur Suresi 30-31)
Tesettür; vücut hatlarının belli olmaması ve câzibeyi ortadan kaldırmak içindir.Tesettür güzelliğini dışarı yansıtmak değil, bilakis gizlemektir.Bu anlamda tesettür bana bakma demektir. Karşı cinsin tüm dikkatini ve bakışını üzerine çektiren örtü ve elbise tesettür değildir.
İslam’da neslin korunması için zinâ haram olduğu gibi, haram kılınan bir cinsel eylem de homoseksüellik ve lezbiyenliktir. Fıtrata ve yaratılış gayesine aykırı olan bu sapkın davranışın bir topluluğun mahv (perişan ve helâk) olmasına sebep olduğu Kur’ân-ı Kerim’de bildirilmiştir. (Ankebût, 28-31; A’râf, 80-84; Kamer, 34-39)
Neslin muhafazasının önündeki engellerden biri de kürtajtır.Zaruret olmadan çocuk aldırmak korkunç ve iğrenç bir cinâyettir.Kız çocuklarını diri diri toprağa gömen câhiliye insanları gibi, daha anne karnındaki masum bebekler parçalanarak öldürülmektedir. Halbuki dinimizde; haksız yere bir insanı öldürmenin bütün insanları öldürmek gibi ağır bir vebali vardır. (Maide Suresi 32) Anne karnındaki canın (cenin) yaşama hakkı vardır.


Neslin muhafazası, insanlığın muhafazası demektir. Bedenen ve ruhen sağlıklı bir nesil yetiştirmek, geleceğimiz açısından son derecede önemlidir. Bunun için de geleceğimizi emanet edeceğimiz evlatlarımızı zinadan, fuhuştan,cinsel sapkınlıktan, müstehcenlikten,iffetsizlikten ve ahlaka aykırı her türlü davranışlardan korumak hepimizin vazifesidir.
"Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden koruyun?" (Tahrim Suresi 6) ayetinde Rabbimiz, hem kendimizi hem de ailemizi kötülüklerden, haramlardan korumamızı emrediyor ki ancak bu sayede neslimizi muhafaza edebiliriz.Binaenaleyh neslimizi kurtarmadan nefsimizi kurtaramayız vesselam!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zekeriya Altuntaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Derincemiz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Derincemiz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Derincemiz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Derincemiz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.