İyi ki iyilik var

insanın fıtratında iyiliğe karşı temayül vardır. İyilik yapmaktan ve kendisine iyilik yapılmasından hoşlanır.

Peki iyilik nedir?

Karşılık beklemeden yapılan yardıma iyilik denir.Dilimizde iyilik, hayır, lûtuf, kerem,ihsan,inayet vb. kavramlarla ifade edilmiştir.

İyilik Allah’ın rızasını kazanmaya vesile olan her türlü faydalı iş ve davranıştır. Müslüman, iyilik yapan ve başkalarının iyiliğini isteyen kimsedir. Hayatımıza anlam katan başkasının mutlu olmasına sebep olacak iyiliklerdir. Bu hem iyilik yaptığımız kimseleri hem de bizi mutlu edecektir.Rabbimiz Kuran-ı kerimde şöyle buyurur: “Sevdiğiniz şeylerde (Allah yolunda) infak etmedikçe, iyiliğe asla erişemezsiniz.” (Âli İmran Suresi / 92)

Bu ayete göre, sevdiğimiz şeyleri ihtiyacı olanlara vermek,harcamak,hayra sarfetmek yani infak yapmak suretiyle hakiki iyiliği yapmış olabiliriz.

Binaenaleyh iyilik yapmak kolay değildir, çaba ister.Zira nefsin mala karşı sevgisi vardır. Nefsini terbiye edemeyen iyilik yapamaz.

İyilik, insanın yalnız kendi çıkarını elde etmeye çalışması değil,başkalarını düşünmesi, onlarla hemdert ve hemhal olmasıdır. İyiliğin kapsamı maddi yardımlarla sınırlı değildir. İyiliğin sayılamayacak kadar çeşitleri vardır. Dünya ve ahiret mutluluğunu elde etmemize ve Allah’ın rızâsını kazanma-mıza vesile olacak her çeşit söz,fiil ve davranış iyilik kapsamına dahildir.

Üç şekilde iyilik yapmak mümkündür. Bunlardan birincisi, iyiliğe iyilikle karşılık vermektir. Rabbimiz ,Rahman Suresinin 60. ayetinde: “İyiliğin karşılığı iyilikten başka bir şey olur mu?” buyurur.

İkincisi,Hiç bir karşılık ve menfaat beklemeden iyilik yapmak.

Üçüncüsü ise Kötülüğe iyilikle mukabele etmektir ki bu iyiliğin en yüksek mertebesidir. Bunu en güzel beyan eden , halk arasında söylenen “İyiliğe iyilik her kişinin kârıdır. Kötülüğe iyilik ise, er kişinin kârıdır.” sözüdür.

İyilik, kimsesizlerin kimsesi, çaresizlerin çaresi olmak, düşküne dayanak, yolda kalmış olana sığınak, muhtaç olana destek olmaktır.

İyilik, ümmetin bize emaneti olan yetimlerin başını okşamak,onlara sahip çıkmaktır. İyilik,savaş ve baskı sebebiyle ülkesini terketmek zorunda kalan ve ülkemize sığınan muhacirlere ensar olmaktır. Mazlumların feryadını duymak, gözyaşını dindirmeye çalışmaktır. İyilik, engelli kardeşlerimizin hayatlarında karşılaştıkları engelleri aşmalarına yardımcı olmaktır. İyilik mahzun gönüllere tebessüm dağıtmak,kırgın gönüllere tatlı dille girmektir.İyilik, yolunu kaybetmiş olana yol göstermek, darda kalmış olana teselli olmaktır.

İyilik insanlara rahatsızlık veren şeyleri yoldan kaldırmaktır. İyilik yapmak, kötülüklerden sakınmak inancımızın davranışa yansıyan yönüdür. Bu hususta Rabbimiz bizi iyilkte yarış yapmaya davet ediyor ve şöyle buyuruyor: “... iyilik ve (Allah’ın yasaklarından) sakınma üzerinde yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın” (Maide Suresi-2), “Siz, hayır işlerinde yarışın”(Bakara Suresi -148) .. İyi işlerde birbirinizle yarışın” (Maide Suresi-48), “Kim iyi iş yaparsa faydası kendinedir, kim de kötülük yaparsa zararı yine kendinedir” ( Casiye Suresi -15)

İyilikte yarışma ve iyilkleri yaşatma çabası Rasulullah Efendimizin duasında şöyle yer alır: “Allah’ım! Yaşamayı benim için her türlü iyiliği artırma vesilesi yap. Ölümü de benim için her türlü kötülükten kurtuluş sebebi kıl!” (Müslim, Zikir,71)

Yine Allah Rasûlü “Veren el alan elden hayırlıdır. ..” (Buhârî, Zekât 18, Nefekât 2) “Yarım hurma ile de olsa, Cehennem’den korunmaya bakın!” (Buhârî, Edeb 34), “ Şüphesiz ki sözde ve işte doğruluk hayra ve üstün iyiliğe yöneltir. İyilik de Cennet’e iletir. ..” (Buhâri, Edeb 69) buyurarak iyilik yapmaya bizleri teşvik etmektedir.

Yeryüzünde iyiliklerin artması için kalemle kelamla,canla başla, bedenle malla çalışmalıyız.

İyilik köprüleri kurarak aç,muhtaç darda ve zorda olanlara ulaşmalıyız. Suya atılan taşın oluşturduğu halkalar gibi az çok demeden iyiliklerin halka halka büyüme-sini sağlamalıyız. Yapacağımız iyiliği küçük görmemeliyiz. Dünyayı iyiliğin değiştireceğini hatırdan çıkarmayalım. Rabbim hayrı ve iyiliği seller, sebiller gibi akıtsın inşaallah.

Hasılı yeryüzünde iyilik hakim oluncaya kadar çalışmalıyız. Zira son tahlilde iyiler ve iyilikler kazanacak. Hayat bir iyilik yolculuğudur. Iyilik yolculuğunda hepini-ze hayırlı yolculuklar diliyorum.İyilikle kalın!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zekeriya Altuntaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Derincemiz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Derincemiz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Derincemiz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Derincemiz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.