BİR GÖNÜL BİR KÖPRÜ İHH DERİNCE

Derince İHH Şubesi Bu ramazanda muhtaç ailelere yardımlarını ulaştırıyor. Derinceli vatandaşlarından aldığı emanetleri en güveniler şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırmada köprü vazifesi gören İHH Ramazan ayında yine hizmetlerine devam ediyor.

+7
Haber albümü için resme tıklayın

Derince İHH Şubesi Bu ramazanda muhtaç ailelere yardımlarını ulaştırıyor. Derinceli vatandaşlarından aldığı emanetleri en güveniler şekilde muhtaçlara ulaştırmada köprü vazifesi gören İHH Ramazan ayında yine hizmetlerine devam ediyor. Gönüllülük esasına göre çalışan Şube Başkanı Furkan Güngör Ramazanda  vatandaşların yardımlarını nasıl ulaştıracakları konusunda bilgiler verdi.

Furkan bey Derince İHH Şubesi olarak bizlere yardımı nasıl ulaştırdığınızı, kimlere nasıl yardım götürdüğünüzü anlatabilir misiniz? Burada nasıl bir hizmet sunuluyor?

Furkan Güngör; İHH yani İnsan Hak ve Hürriyetleri Derneği olarak Derincede Şube çalışmalarını yürütüyoruz. Bizler Gönüllülük esasına göre çalışmalar yapıyoruz. Kocaeli Merkezinin Şubede Çalışan bir kardeşimiz dışında tüm aktif çalışan arkadaşlar ve ben Şube Başkanı hiç bir maddi karşılık beklemeden birim başkanlarımız gönüllülerimiz tek kuruş almadan hizmet veriyoruz.

Üç birimle hizmetlerimizi belirledik Yetim Birimi göz bebeğimiz. Yetim birim başkanımız Derincede ne kadar yetim çocuğumuz varsa gelen kayıtlar, saha taraması, okul ve devlet kurumlarından gelen bilgiler ışığında Derincemizde ne kadar Yetim varsa onları gezerek içlerinden ihtiyaç sahibi olanları belirliyor. Bunlara her ay dünenli yardımlar Hami (sponsor) dediğimiz yardım severlerle düzenli ulaştırılıyor. Sistem şöyle çalışıyor. Kaydnıı yaptığımız yetimimize bir Hami (sporsor) ataması yapıyoruz. Her ay atadığımız sponsor yetim kardeşimizin yaşayan aile bireyleri varsa onlardan birinin hesabına her ay bu belirlenen ücreti yatırıyor. Eğer bir sorun oluşurda sponsor yatıramayacak olursa Şube olarak bizler yetim kardeşimizin ücretini yatırıyoruz.

Yardım birimi; Bu birimde yine Derincemizde ihtiyaç sahibi aileleri gerek Kaymakamlıklardan, gerek kendi başvurusu ile gerekse bir vatandaşımızın başvurusu ile belirlenir. Yardım birim başkanımız ve gönüllü kardeşimiz o aileyi ziyarete gider. Gerçekten ihtiyaç var mı, evinin durumu nasıl kiracımı, herhangi bir yerden yardım alıyor mu, bunlar detaylı incelenir ve öncelik sırasına göre kayıtları yapılır. Gelen yardımları bu öncelik sırasına göre mağdur ailenin gelir gider durumu evdeki ihtiyaç durumuna göre dağıtımı gerçekleşir. Hiç bir geliri olmayan aileler birinci öncelikli ve gelir durumuna göre bu sıralama devam eder. 

Bazen gelen yardımlar her aileye yardım ulaştırmamızı sağlayamıyor ne kadar gelirimiz olursa o kadar aileye ulaşıyoruz bu da ailelerde beklentiye neden oluyor. Bu durumu ihtiyaç sahibi aileye anlatmakta güçlükler çekiyoruz. 

Genç İHH; Birde genç İHH birimimiz var. Bu birimde ihtiyaç sahibi ailelerimizin çocuk ve gençleriyle ilgileniyor. Ailelerimizin sadece barınma, yeme ihtiyacı yok o ailelerin çocuklarının arkadaşlığa, kardeşliğe ihtiyacı olabiliyor. Bazen derslerinde yardımcı oluyoruz bazen onlarla etkinlikler yapıp toplumda sağlıklı bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunuyoruz. Kendisini yanlız hisseden kardeşlerimize destek olmak için kurulmuş birimimiz ve çok güzel işler çıkarıyoruz şükürler olsun.

Birde Hanımlar Komisyonumuz var ama bu daha çok bir araya gelmiş gönüllülerimizden oluşuyor. Adından da anlaşılacağı üzere komisyon. Bu kardeşlerimizde yine ailelere yönelik ihtiyaçları tespit edip yardıma ihtiyacı olan ailede varsa dertleşme, hemhal olma, komşu olma görevi üsleniyor. Yakınında bir komşusu haberdar olamıyor malesef bu ailelerin onlara komşuluk arkadaşlık ediyor hanım kardeşlerimiz. Çalışmak isteyen aileler olursa onlara iş bulmalarında yardım ediyor. Terzilik, el işi, gibi kadınlarımıza uygun işlerde çalışıp ailesine kendisi bakmak isterse yanlarında oluyorlar. Burada da yine gönüllü hanım kardeşlerimiz titizlikle bu çalışmalarını sürdürüyorlar.

Sizlerin vesilesi ile tüm birim ve komisyonumuzda çalışan emek veren gönüllülerimize Teşekkürler ediyorum. Allah onlardan razı olsun diye dua ve niyaz ediyorum.

Furkan bey, yardımları tespitlerle götürüyoruz dediniz bu tespitleri kimler nasıl hangi şartlarda yapıyorlar?

Furkan Güngör; Az öncede izah ettiğim gibi tespitini yapmadığımız, dosya haline getirmediğimiz kimseye hiç bir şey götürmüyoruz. Dosya dediğimiz, her ailenin bizde dosyası oluşturulur. Kimlik bilgileri, adresleri, evinde ne eşya olduğuna kadar tüm bilgileri ve verilen yardımların neler olduğuna varıncaya kadar kayıtlı tutulur bu bilgiler. Bu bizim oto kontrolümüz için de lazım olduğu gibi Dernekler denetlemeye tabidir biliyorsunuz, denetlemelerde de sunmak için muhafaza edilir ve kimseyle paylaşılmaz. Sadece yetkili merciler bu bilgileri görebilir.

Sosyal Yardımlaşma Derneği ile ve Kaymakamlıkla eş güdüm halinde çalışır derneğimiz. Kim başvurmuş ise önce Kaymakamlıktan gerçekten ihtiyaç sahibimi? Kendisi veya aile bireylerinden herhangi bir geliri var mı? bunlar araştırılır ve sıralama yapılır. İhtiyaç düzeyine göre sıralanan bu ailelere gelen yardımlar bizim gönüllülerimiz tarafından ulaştırılır ve tutanak altına alınır. Bu tutanaklar saklanır ve arşivlenir.

Yaptığınız yardımları yada aldığınız Nakti Ayni yardımları açıklıyor musunuz? Şeffaf mı kurum yoksa açıklamıyor musunuz?  

Furkan Göngör; Katılımın gerçekleştiği her hafta mutlaka toplantımız oluyor. Bu toplantılarda o hafta ne kadar yardım geldiği ne kadar yardım yapıldığı tek tek açıklanır. Dışardan herkese açık bir toplantıdır, birim başkanlarımız katılmaya çalışır işleri yoksa mutlaka toplantıda olur ki bir soru veya izah etmesi gereken bir konu olursa yardım etsinler. Bizlerde şubemize gelen herkese o hafta,o ay, o yıl ne kadar yardım almışız ve ne kadar yardım dağıtmışız bunun bilgisini vermekten mutluluk duyarız. Birde yaptığımız etkinliklerde Rakamlarımızı mutlaka ama mutlaka açıklarız. Şu kadar yardım toplanmış şu kadar yardım dağıtımı gerçekleşmiştir diye. Bizim kasamızda para bulundurmamız yasak yasa olarak. Mutlaka nakti yardım almış ise Kocaeli Merkez hesaplarımıza yatırırız. İhtiyaçlarımızı da Kocaeliden isteriz onlar bizlere ulaştırır.

Yeri gelmişken hemen açıklayayım. Geçen Yıl Derince de yaşayan vatandaşlarımızdan  (2022 Yılı) Derince Şubemiz olarak 1,150.000 ayni ve nakdi yardım topladık ve dağıttık. Bu rakam bir ilçe olarak bizleri memnun eden bir rakam. Sizlerin aracılığı ile Derince de yaşayan ve yardımlarını esirgemeyen yardımseverlere bir kez daha teşekkür ediyorum. Allah yaptıkları hayrı, yardımı kabul buyursun İnşallah.

Geçen yıl koyduğumuz hedefleri başardık Allaha şükürler olsun bu yılda kendimize hedefler koyduk, çalışacağız ve Derincemizde, Ülkemizde dokunmadık ihtiyaç sahibi aile bırakmayacağız. 

Derince İlçesinde Düzenli yardım ettiğiniz kaç aileniz var?

Derincede 47 Aileye her ay düzenli yardım ediyoruz. Bu aileler arasında  28 yetim aile geri kalan aileler ise çalışamayan, bir yerden yardım alamayan geliri olmayan, yatalak hasta olan ailelerimiz. Ramazanda yardımlarımız artıyor ama düzenli olarak 47 ailemize her ay yardımları ulaştırıyoruz.

Ramazan Ayında halkımız daha duyarlı oluyor. Bu aylarda hangi çalışmalarınıza hangi yardımları yapsınlar sizin beklentiniz veya çalışma guruplarınız neler bize bilgi verir misiniz?

Furkan Güngör; Evet, Ramazanın bereketi bir başka. Vatandaşımız da muhasebesini bu ayda yapıyor. Alışkanlık ve adet haline gelmiş artık. Bu ay içerisinde Zekatlarını, fitrelerini yada infak edecekse infakını yapıyor. Genel Merkezimiz size sunacağım şekilde bir plan hazırladı. Vatandaşlarımız isterlerse bu şekilde yardımlarını İhtiyaç sahibi ailelere ulaştırabilirler. 

Furkan bey, isterseniz biz bu çalışmayı bir başka başlık altında takip edenlerimize iletelim. Röportajımızı sonlandıralım ve sizin, İHH Derince Şubesinin yardımlaşma dokümanları diye okuyucularımıza iletelim.

Furkan Güngör; Tabi olur, ben bu vesile ile sizlere de teşekkürlerimi sunuyorum, sağ olun var olun. Geldiniz bizleri dinlediniz ve Derinceli hayır severlere bunları ulaştırdığınız için.

Bizde sizlere teşekkür ederiz, Derincemizde sizleri ağırlamaktan onur duyduk. Özellikle bende İHH gönüllüsüyüm ve geçmişte Birim başkanlıkları da yaptım. Çalışmalarınızı yakından takip ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum. Gazetem ve okurlarım adına bende sizlere teşekkürler ediyorum. Tüm gönüllülere teşekkürler ediyorum ellerine sağlık, maddi bir karşılık beklemeden çalışıyorsunuz. İyi ki varsınız İHH.

04 Nis 2022 - 11:59 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Derincemiz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Derincemiz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Derincemiz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Derincemiz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.